UE: pierwszy na świecie międzynarodowy traktat w sprawie AI podpisany

UE: pierwszy na świecie międzynarodowy traktat w sprawie AI podpisany
Fot. stock.adobe. com / Deemerwha studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska w imieniu UE podpisała w czwartek (5.09.2024) pierwszy na świecie prawnie wiążący międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji (AI). Jego kształt w maju wynegocjowało 57 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Konwencja Rady Europy dotycząca AI, nad którą pracowano przez lata, i której kształt został zatwierdzony w maju po dyskusjach z udziałem 57 krajów, odnosi się do zagrożeń, jakie może stwarzać AI, jednocześnie podkreślając jej innowacyjne znaczenie.

Traktat wynegocjowały m.in. państwa członkowskie Rady Europy, Watykan, USA, Kanada, Meksyk, Japonia, Izrael, Australia, Argentyna, Peru, Urugwaj i Kostaryka.

W pracach brali udział także przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, środowisk akademickich, przemysłu i innych organizacji międzynarodowych. Dyskusje odbywały się na forum G7, OECD, G20 i ONZ.

Czytaj także: Prezes ZBP o AI Act i bezpieczeństwie polskich banków

Technologia AI w zgodzie z praworządnością

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła w czwartek (5.09.2024), że traktat zapewni wspólne podejście do godnej zaufania, innowacyjnej AI, zgodnej z wartościami demokratycznymi.

„Konwencja jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia, że te nowe technologie będą wykorzystywane bez podważania naszych (…) wartości, takich jak prawa człowieka i praworządność” — powiedziała brytyjska ministerka sprawiedliwości Shabana Mahmood, cytowana przez agencję Reutera.

Czytaj także: Wiceminister cyfryzacji o AI Act podczas Kongresu Forum Technologii Bankowych

Nowe międzynarodowe przepisy a unijny AI Act

Konwencja jest odrębna od unijnego Aktu w sprawie sztucznej inteligencji, który wszedł w życie w sierpniu i obejmuje kompleksowe regulacje dotyczące rozwoju, wdrażania i wykorzystywania systemów AI na rynku wewnętrznym UE.

Nowe unijne przepisy zakazują pewnych zastosowań sztucznej inteligencji, które zagrażają prawom obywateli. Są to m.in. systemy kategoryzacji biometrycznej, które wykorzystują cechy wrażliwe, i nieukierunkowane pobieranie wizerunków twarzy z internetu lub nagrań z telewizji przemysłowej, by stworzyć bazy danych służące do rozpoznawania twarzy.

Zakazane są też rozpoznawanie z pomocą AI emocji w miejscu pracy i instytucjach edukacyjnych oraz prognozowanie przestępczości (wyłącznie na podstawie profilowania osoby lub oceny jej cech).

Czytaj także: Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o AI

Źródło: BANK.pl