UE: nie ma porozumienia w sprawie zmiany zasad gwarantowania depozytów
Między krajami członkowskimi Unii Europejskiej ujawniły się rozbieżności.
Propozycja uporządkowanej likwidacji zamiast prostej niewypłacalności
Komisja Europejska przedstawiła propozycję CMDI 18 kwietnia 2023 roku. Zaproponowano włączenie większej liczby małych i średnich banków w zakres restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji zamiast prostej niewypłacalności, której skutkiem jest finansowanie wypłat depozytów przez bankowe fundusze gwarancyjne poszczególnych krajów, co oznacza zaangażowanie pieniędzy publicznych.
Komisja zaproponowała również wykorzystanie większej ilości środków własnych upadającego banku i środków z systemów gwarantowania depozytów finansowanych przez sektor bankowy w celu sfinansowania restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji.
Oznaczałoby to osłabienie krajowych systemów gwarancji depozytów, które są uważane za przeszkodę dla stworzenia pełnej unii bankowej. Zasady gwarantowania depozytów i rekompensowania skutków upadłości banków są różne w różnych krajach co zakłóca konkurencję na europejskim rynku bankowym.
Czytaj także: Komisja Europejska proponuje reformy dotyczące ratowania banków
Niemcy i Austria przeciw osłabianiu krajowych systemów gwarancji depozytów
Przeciwko propozycji Komisji Europejskiej są Niemcy i Austria, w których systemy ochrony depozytów działają sprawnie. Państwa te nie zamierzają ich osłabiać poprzez rozszerzenie zakresu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.
„Nasz system gwarancji depozytów działa dobrze, więc mamy wątpliwości dlaczego mielibyśmy go zmieniać” – powiedział dziennikarzom austriacki minister finansów Magnus Brunner.
Jego niemiecki odpowiednik Christian Lindner zajął podobne stanowisko, argumentując, że „obecna propozycja Komisji jest w obecnej formie nie do przyjęcia”.
„Zawsze było dla nas jasne, że funkcjonujące systemy ochrony depozytów muszą być utrzymywane. Propozycja Komisji tego nie zapewnia” – dodał.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zapewnił dziennikarzy, że Komisja przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje podczas przygotowywania swojej propozycji.
Czytaj także: Czy inwestowanie banków w obligacje rządowe jest nadal bezpieczne?
EBC za uporządkowaną likwidacją banków
Luis de Guindos Jurado, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), nie zgadza się ze stanowiskiem Niemiec i Austrii.
Uważa, że wykorzystanie systemów gwarantowania depozytów dla sfinansowania restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków byłoby dla wszystkich korzystne.
Chroniłoby deponentów i zapewniałoby, że koszty upadłości ponosiłby sektor bankowy, a nie podatnicy.
Polska minister finansów Magdalena Rzeczkowska opowiedziała się za finansowaniem przymusowej restrukturyzacji mniejszych banków ze środków pochodzących z systemów gwarantowania depozytów.