Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 11,5 mld złotych

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 11,5 mld złotych
Źródło: PIU
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszym kwartale 2022 r. Polacy otrzymali ponad 11,5 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). To aż o 12,6 proc. więcej niż rok wcześniej. W dużym stopniu wzrosły wypłaty związane ze szkodami majątkowymi, przede wszystkim dotyczącymi ognia i innych żywiołów.
Źródło: PIU

Ubezpieczenia na życie

Świadczenia z ubezpieczeń na życie wzrosły o 10,8 proc. Największy wzrost wypłat dotyczył ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym i oszczędnościowym i wyniósł ponad 23 proc.

Na ubezpieczenia na życie wydaliśmy w I kw. 2022 r. 5,2 mld zł, o 5,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

– Spadek składki dotyczy przede wszystkim polis inwestycyjnych, co ma związek z interwencją produktową, obowiązującą od początku tego roku. Rośnie natomiast rynek ubezpieczeń ochronnych i wypadkowych – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Czytaj także: PIU: składka przypisana w kanale bancassurance spadła do 1,34 mld zł w I kw. 2022 r.

Ubezpieczenia komunikacyjne

W ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowią ubezpieczenia komunikacyjne. Ich wartość w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła.

– Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów wyniosły 2,4 mld zł i były o 2,8 proc. większe  niż przed rokiem.

– Odszkodowania z autocasco wyniosły 1,6 mld zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeśli ceny OC ppm pozostaną na dotychczasowym poziomie, w ciągu dwóch lat strata dla całego rynku wyniesie 3,4 mld zł

Średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC ppm wyniosła w I kwartale 2022 r. 488 zł, o 1,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła średnia szkoda. Jej koszt wyniósł 8 255 zł, o 2,7 proc. więcej niż przed rokiem.

– Polityka cenowa jest indywidualną decyzją każdego zakładu ubezpieczeń. W OC komunikacyjnym od dłuższego czasu widać jednak wyraźnie spadek średniej ceny i wzrost kosztów napraw pojazdów. Z analizy przeprowadzonej dla PIU przez firmę Deloitte wynika, że jeśli ceny OC ppm pozostaną na dotychczasowym poziomie, w ciągu dwóch lat strata dla całego rynku wyniesie 3,4 mld zł.

Dodatkowo pamiętajmy, że wkrótce poznamy nowe rekomendacje KNF, dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych. Nie znamy ich ostatecznej treści, ale istnieje prawdopodobieństwo, że koszty napraw po wprowadzeniu rekomendacji jeszcze wzrosną, a ubezpieczyciele będą wyłącznie płatnikami ze znacznie mniejszą kontrolą nad likwidacją szkód – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.

Czytaj także: Tegoroczny zysk z OC może być o 1/3 mniejszy niż poprzedni, jeśli ubezpieczyciele nie podniosą cen składek

Ubezpieczenia majątkowe

Wzrost odszkodowań i świadczeń w I kw. 2022 r. wiązał się w dużej mierze z większymi wypłatami w obszarze szkód majątkowych.

– W porównaniu z ubiegłym rokiem, zgłoszono znacznie więcej szkód związanych z wichurami, gradobiciami i pożarami. Większa była nie tylko ich liczba, ale też średnia wartość – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

W związku z ogniem i innymi żywiołami, ubezpieczyciele wypłacili w I kw. 2022 r. prawie 691 mln zł, aż o 77 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wynik netto

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w I kw. 2022 r. 771 mln zł zysku netto, czyli o 33 proc. mniej niż przed rokiem.

Do budżetu państwa ubezpieczyciele odprowadzili 262 mln zł podatku dochodowego.

Przykłady szkód ubezpieczeniowych z I kw. 2022 roku:

Źródło: PIU

Czytaj także: Na których ubezpieczycieli rzadko skarżyli się klienci w 2021 roku?

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń / PIU