Ubezpieczenie od przymusowej kwarantanny po zagranicznych wakacjach niemożliwe?
„Niewykluczone, że podobnie jak kilka innych krajów europejskich, będziemy musieli wrócić do kwarantanny, do stosowania zasady kwarantanny na 12 dni, czy dwa tygodnie, wobec osób, które wracają z niektórych państw. Zastanawiamy się nad państwami z południa Europy, w szczególności teraz analizujemy przypadek Hiszpanii, ponieważ tam tych przypadków koronawirusa jest dużo” – zapowiada premier Mateusz Morawiecki.
Decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu dwóch lub trzech tygodni – mówił W środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Ubezpieczenie od COVID-19 tak, od kwarantanny nie
-Już przed pandemią część dostępnych w Polsce ubezpieczeń turystycznych obejmowała skutki epidemii lub pandemii – powiedział nam Marcin Tarczyński, menedżer ds. komunikacji i analiz w Polskiej Izbie Ubezpieczeń o dodał:
-Obecnie część zakładów doprecyzowuje zapisy swoich OWU, umieszczając w nich np. definicje epidemii i pandemii. Warto pamiętać o tym, że w Polsce istnieją ubezpieczenia, które obejmą skutki COVID-19 i takie, które wyłączają ochronę w tym przypadku. Warto więc przed wyjazdem dopytać ubezpieczyciela, albo agenta o zakres produktu.
– Nie znamy produktu, który obejmowałby przymusową kwarantannę, jako że wchodzimy tu już w obszar decyzji administracyjnych konkretnych państw – podsumował przedstawiciel PIU
Ryzyko zarażenia COVID-19 w ubezpieczeniach wakacyjnych
W biurze prasowym PZU usłyszeliśmy następujący komentarz dotyczący ubezpieczeń zagranicznych wakacji:
– Najczęstszym pytaniem jakie słyszymy od naszych klientów jest to, czy mając ubezpieczenie turystyczne mogą liczyć na pomoc medyczną w razie zachorowania na COVID?
Z naszą polisą PZU Wojażer podróżując wakacyjnie za granicę, klient może liczyć na organizację i pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania COVID -19.
Taka ochrona zaszyta jest już w podstawowym wariancie polisy i nie wpływa na wielkość składki.
Nationale-Nedrelanden:
– Na ten moment w naszym portfolio nie ma ubezpieczenia od nieplanowanej kwarantanny. Mamy jednak świadomość, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi ogromne zagrożenie zdrowia i życia, dlatego w Nationale-Nederlanden dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci oraz ich bliscy mieli poczucie, że w tych trudnych chwilach otrzymają od nas pełne wsparcie.
Wkrótce planujemy wprowadzić do naszej oferty kolejne modyfikacje odpowiadające na bieżące potrzeby klientów – powiedziała nam Małgorzata Zgudka, menadżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden
WARTA:
– Z tygodnia na tydzień widzimy coraz większe zainteresowanie w obszarze produktów turystycznych. W ostatnich tygodniach na zakup naszej polisy turystycznej zdecydowało się 3 razy więcej klientów niż w połowie czerwca. I ten trend się utrzymuje. Najbardziej rośnie liczba sprzedanych polis w związku z wyjazdem do Chorwacji, a także Włoch, Hiszpanii, Grecji, Słowacji, Czech, Austrii, Bułgarii. – poinformował aleBanlk.pl Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty i dodał:
– Ubezpieczenie turystyczne Warty pokryje koszty leczenia w razie zachorowania na koronawirusa podczas podróży zagranicznej bez względu na to czy pandemia została ogłoszona czy nie. Będzie ono traktowane jako nagłe zachorowanie za granicą, a więc ubezpieczony może liczyć na pomoc medyczną do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, czyli nawet do 1 mln zł.
Generali:
– Klienci zwracają uwagę na to, by ubezpieczenie – przede wszystkim kosztów leczenia obejmowało swoim zakresem zachorowanie na Covid-19. Generali rozszerzyło zakres ubezpieczenia turystycznego właśnie o zachorowania na COVID-19 już 2 kwietnia, w szczycie pandemii – powiedział nam Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Generali TU SA.
Dodał, że od połowy czerwca, od kiedy zwiększa się liczba wyjazdów, najchętniej wybieraną przez klientów sumą ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia jest 500 tysięcy złotych.
Jak zauważył nie ma na rynku produktu, który obejmowałby nieplanowaną kwarantannę. Ubezpieczenie turystyczne zwykle obejmuje koszty leczenia, ubezpieczenie od następstw nagłych wypadków i usługi assistance. Kwarantanna nie jest w zakresie żadnego z tych ubezpieczeń.
– Warto, aby turysta przed wyjazdem sprawdził czy kraj do którego się wybiera pokrywa koszty kwarantanny. W ostatnim czasie m.in. Grecja, ogłosiła, że zapewni turystom zakwaterowanie w takiej sytuacji – doradza Arkadiusz Wiśniewski.
AVIVA:
Proponuje ubezpieczenie turystyczne na podróże po Europie i krajach basenu Morza Śródziemnego, trwające do 21 dni, bez wyłączenia epidemii. Oznacza to, że również w razie zachorowania na Covid-19 „działa” ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą i pakiet assistance.
Wyjeżdżając do krajów UE oraz do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu warto mieć ze sobą również kartę EKUZ. Otrzymuje się ją bezpłatnie po złożeniu wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki karcie EKUZ, korzystając z opieki medycznej za granicą jest się traktowanym jak obywatel danego kraju. Oznacza to, że w wielu sytuacjach trzeba dodatkowo płacić, i wtedy pomocne jest ubezpieczenie turystyczne – doradzają eksperci AVIVY.