Tylko do 1 czerwca ‘23 przedsiębiorcy mogą składać e-wnioski o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Tylko do 1 czerwca ‘23 przedsiębiorcy mogą składać e-wnioski  o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej
Fot. stock.adobe.com / photka
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 1 czerwca przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, poinformował Zakład.

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku.

– Część przedsiębiorców będzie mogła liczyć na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek, który zostanie utworzymy na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS.

Należy sprawdzić i podpisać dokument, a następnie wysłać go do ZUS – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia – wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

– Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie w przedsiębiorcom. 

Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również  doradcy płatnika składek – mówi rzecznik.

Czytaj także: Kiedy i komu ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej?

Procedura, gdy wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej nie będzie

W przypadku kiedy przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

O ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach pomiędzy formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przekazanych do ZUS a formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych dla celów podatkowych.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości.

Jednocześnie wskazano, że jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Czytaj także: Sprawdź ile w 2023 roku będzie kosztowała Twoja składka zdrowotna

Pierwsze roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo)

lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca się składki za inne osoby np. pracowników, zleceniobiorców).

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F).

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja. Zakład dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Płatnika powinni pamiętać o aktualizacji danych.

– Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki – wyjaśnia Żebrowski.

Ubezpieczyciel jednocześnie przypomniał, że rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 30 czerwca 2023 r.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS