Tylko co piąta mikrofirma korzysta z kredytu bankowego

W ubiegłym roku mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce nadal zmagali się z wysokimi stopami procentowymi, rosnącymi cenami energii i wzrostem poziomu wynagrodzeń.
Wartość portfela kredytów dla mikrofirm na koniec grudnia 2024 r. wyniosła 74 mld zł, co stanowi 14% łącznej wartości portfela kredytów wszystkich przedsiębiorstw i samorządów (511,6 mld zł). Udział kredytów małych firm w polskim PKB to zaledwie 2,0%.
Mimo wzrostu wartości zaciągniętych kredytów inwestycyjnych na koniec zeszłego roku o 6,2%, ogólna dynamika kredytów udzielonych mikrofirmom spadła o 3,8%.
Czytaj także: Mikroprzedsiębiorcy złożyli do ZUS blisko 900 tys. wniosków o wakacje składkowe
2,5 mln mikrofirm
Według Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), na koniec 2024 r. w Polsce zarejestrowanych było około 2,5 miliona mikrofirm. Są to przedsiębiorstwa kluczowe z perspektywy tworzenia miejsc pracy oraz generowania dochodów. Ich działalność koncentruje się głównie w sektorze budowlanym, usługach, handlu, produkcji.
Warunki gospodarcze w ubiegłym roku nie należały do najłatwiejszych z uwagi na wysokie stopy procentowe, rosnące ceny energii i wzrost wynagrodzeń. Wyzwania te wraz z wysoką inflacją, nie szły w parze z produktywnością. Dodatkowo, zmiany w zachowaniach konsumentów, którzy ograniczali konsumpcję na rzecz oszczędzania, wpłynęły na spadek akcji kredytowej dla małego biznesu.
Poziom ukredytowienia polskich mikrofirm jest niski, wynosi około 17%, co oznacza, że wśród aktywnych działalności gospodarczych tylko mniej niż co piąta firma korzysta z kredytu bankowego.
Czytaj także: Styczniowa ’25 inflacja CPI zaskoczyła, wg wstępnych danych
Jakość spłacanych kredytów przez mikrofirmy
Analizując jakość poszczególnych produktów kredytowych zaciąganych przez mikrofirmy, widać istotne pogorszenie spłacalności kredytów inwestycyjnych.
W ujęciu wartościowym udział kredytów inwestycyjnych opóźnionych powyżej 90 dni na koniec grudnia 2024 r. wynosił 22% i wzrósł w ciągu 12 miesięcy 2024 r. o 2,9 p.p. Kredyty inwestycyjne są drugim po kredytach obrotowych (24,4%) najgorzej spłacanym kredytem przez mikroprzedsiębiorców.
Jednocześnie zauważalna jest lekka poprawa jakości w trzech sektorach. W grudniu 2024 r. poprawiły się BIK Indeksy Jakości dla kredytów firm handlowych (0,21 r/r), dla firm produkcyjnych (0,32 r/r) oraz dla firm budowlanych (0,58 r/r). Jedynie wskaźnik dla firm usługowych pogorszył się (wzrósł) o 0,07 r/r.
Więcej informacji w Raporcie BIK