Tygodnik Rynkowy. Analizy i Strategie Rynkowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.pb.01.250xRynek stopy procentowej

Dziwny jest sierpniowy rynek. Trochę selektywny w reakcji na dane i komentarze, trochę przytłoczony wielogłosem informacyjnym ze strefy euro, a jednocześnie jednak raczej mało aktywnym. Podczas gdy część inwestorów przebywa na zasłużonych, sierpniowych wakacjach, ci którzy na rynku pozostali wyceniają w krótkoterminowych ruchach między innymi (1) szanse na QE przez FED - które jako że w obliczu lepszych niż oczekiwano danych i komentarzy niektórych członków FOMC sprzeciwiających się dalszemu poluzowaniu ilościowemu - malały pchając rentowności UST a za nimi Bundy do ważnych technicznych poziomów oporu. W ciągu ndchodzącego tygodnia zwrócimy uwagę na minutes FED, a rynek przygotowywać się będzie do Jackson Hole - czy tam B.Bernanke powie na ile rynek może liczyć? I czy oznacza to, że czeka nas szeroka, ale jednak konsolidacja rynku UST?

Z kolei inwestorzy obecni w Europie ważą (2) szanse i ryzyka kotłujące się pod pierzyną strefy euro a w tym szacują prawdopodobieństwa implementacji planów EBC – pod czym kryje się wciąż niepewny scenariusz dla Grecji, która w następnym tygodniu ma walczyć w Berlinie i Paryżu o kolejne dwa lata na implementację programów konsolidacji fiskalnej, czy dręczona recesją Hiszpania, która „może-powinna-musi” poprosić o wsparcie Europy i EBC. Niepotwierdzone źródła wskazywały, iż kraj niedługo wnioskować będzie o wypłatę zadatku z przyznanych jej 100 mld EUR na ratowanie systemu bankowego, z którego również w tym tygodniu nadeszły bardzo słabe dane.

Na zakończenie tygodnia bank centralny Hiszpanii podał, że odsetek złych kredytów w posiadaniu hiszpańskich banków wzrósł w czerwcu do 9,4% z 8,95% (wzrost o 8,4 mld EUR). Pomimo słabych danych, wsparcie ze strony A.Merkel która uznała warunkowaną pomoc EBC w obniżeniu kosztów finansowania za zgodną z priorytetami antykryzysowymi Europy, uwidoczniło się również w kwotowaniach na rynku długu.

Piątkowy spadek rentowności (o ok.20p intraday) był stymulowany dodatkowo efektem dostosowań na rynku repo, co zdecydowało o względnej obojętności na dane z Hiszpanii. Przypadek Hiszpanii pozostaje kluczowy, tym bardziej, iż kraj nie będzie mógł spełnić swoich potrzeb emisyjnych (86 mld EUR które bez wątpienia będą podwyższone z tytułu wyższego deficytu i przeniesieniu ciężaru finansowania hiszpańskich regionów) emitując tylko ultrakrótkoterminowy dług (jak w przyszłym tygodniu kiedy to sprzedać ma 12M i 18M bony), a skupiając się wciąż na emisjach z niedalekim terminem wykupu, licząc na bycze wystromienie krzywej w reakcji na (wciąż niespełnioną) obietnicę EBC.

Warto jednak zauważyć, iż nawet pomimo piątkowego dostosowania, rynek obligacji hiszpańskich i włoskich mniej entuzjastycznie odniósł się do informacji z bieżącego tygodnia niż rynek akcji. Wszystko to (3) w ramach ciągłej niepewności dotyczącej tempa i skali wzrostu gospodarczego na świecie, tym bardziej iż wskaźniki wyprzedzające potwierdzają, iż spowolnienie w Europie i spadki indeksów dla strefy euro zachodzą przy znacznym udziale pogorszenia sytuacji gospodarczej w krajach europejskiego jądra, a Chiny choć wspierają rynkowe nastroje planami sytmulacji monetarnej (i nie tylko) to zdradzają również ryzyka drzemiące w sektorze finansowym.

Tygodnik Rynkowy. Analizy i Strategie Rynkowe – pobierz

Tygodnik Rynkowy. Analizy i Strategie Rynkowe
PKO BP S.A.