TSUE: natychmiast wstrzymać wydobycie w Turowie
W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Praga domagała się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE.
W piątkowym postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta uwzględniła wniesiony przez Czechy wniosek do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku.
Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącego częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Czytaj także: Prezes PGE Wojciech Dąbrowski: Decyzja TSUE to zwykły szantaż
PGE analizuje pod kątem kolejnych kroków komunikat TSUE, zobowiązujący do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe PGE.
Jeśli Polska nie zastosuje się do orzeczenia TSUE grożą nam kary finansowe za każdy dzień zwłoki w wykonaniu orzeczenia Trybunału.
W wydanym przez TSUE postanowieniu czytamy między innymi:
„Dalsze wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku może mieć negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych na terytorium czeskim.” I dalej stwierdza się:
„Podnoszona przez Polskę szkoda wynikająca z niemożności realizacji ważnych projektów i inwestycji w dziedzinie energetycznej nie może w każdym razie przeważyć nad względami związanymi ze środowiskiem naturalnym i zdrowiem ludzkim.”