„Trzynastki” dla emerytów i rencistów: Sejm odrzucił wyłączenie finansowania z Funduszu Solidarnościowego

„Trzynastki” dla emerytów i rencistów: Sejm odrzucił wyłączenie finansowania z Funduszu Solidarnościowego
Fot. stock.adobe.com/and.one
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, w tym tę wyłączającą możliwość finansowania świadczenia z Funduszu Solidarnościowego.
#Trzynastki mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury osobom pobierającym #renty i #emerytury

„Trzynastki” mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury osobom pobierającym renty i emerytury w systemie powszechnym, rolniczym, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych.

Koszt sfinansowania „trzynastek” w 2020 r. to prawie 11,8 mld zł

Według szacunków Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej łączna liczba uprawnionych to 9,8 mln. Koszt sfinansowania tego świadczenia w 2020 r. to prawie 11,8 mld zł.

Czytaj także: Trzynasta emerytura: co ze źródłem finansowania nowego świadczenia?

Fundusz Solidarnościowy ma zostać na ten cel zasilony pożyczką z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Dodatkowe świadczenie ma wynieść 1 200 zł brutto

Zgodnie z ustawą, dodatkowe świadczenie ma wynieść 1 200 zł brutto. Otrzymają je osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Z kwoty nie będą dokonywane potrącenia, nie będzie się jej wliczać do dochodu.

Źródło: ISBnews