Tomasz Robaczyński z Ministerstwa Finansów do zarządu BGK

Tomasz Robaczyński z Ministerstwa Finansów do zarządu BGK
Tomasz Robaczyński Fot. Ministerstwo Finansów
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Tomasza Robaczyńskiego na członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), podał bank. Tomasz Robaczyński będzie nadzorował obszar działalności zleconej.
Tomasz Robaczyński będzie nadzorował obszar działalności zleconej @BGK_pl #BGK

„Tomasz Robaczyński objął wakat na stanowisku członka zarządu BGK. Będzie nadzorował obszar działalności zleconej, odpowiedzialny m.in. za konsolidację finansów publicznych, obsługę funduszy przepływowych i programów rządowych, w tym programów mieszkaniowych” – czytamy w komunikacie.

„Tomasz Robaczyński przez ponad 20 lat był związany z Ministerstwem Finansów. Od 2018 r. na stanowisku podsekretarza stanu nadzorował budżet państwa, obsługę środków unijnych oraz finansowanie sfery budżetowej, gospodarczej i samorządowej. W latach 2007-2018 był dyrektorem Departamentu Instytucji Płatniczej Ministerstwa Finansów, który zarządza środkami finansowymi pochodzącymi z budżetu środków europejskich oraz nadzoruje obsługę współfinansowania budżetowego. Wcześniej od 2004 do 2007 r. kierował jednym z wydziałów w tym departamencie” – czytamy dalej.

Nowy wiceminister finansów

We wcześniejszym komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów poinformowano, że wiceminister Tomasz Robaczyński z dniem 31 maja 2020 r. zakończy swoją pracę w resorcie, a jego stanowisko obejmie Sebastian Skuza.

Sebastian Skuza jest absolwentem Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Kierunek finanse i bankowość ukończył na SGH w 1997 r, a w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych i habilitacje w 2016 r. Stypendysta IMF Financial Market Instruments Vienna Institute IMF, podano.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: BGK dopłaci firmom do oprocentowania kredytów >>>

„Od 20 lat związany z instytucjami publicznymi oraz instytucjami rynku finansowego. W latach 1997-2012 pracował w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz oraz Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów. W latach 2006-2013 członek Rady Giełdy. Od 2007 r. związany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W latach 2010-2012 reprezentował ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w Międzyresortowym Komitecie Bezpieczeństwa Finansowego, działającym przy Generalnym Inspektorze Informacji Finansowej. Był członkiem Rady Nadzorczej Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. Od 2017 r. zasiada w Komisji Etyki przy Związku Banków Polskich. 23 czerwca 2017 r. powołany na stanowisko wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Prezes BGK: dajemy wsparcie firmom każdej wielkości i praktycznie z każdej branży >>>

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews