TFI: tylko 190 z 900 funduszy inwestycyjnych zakończyło sierpień na plusie
W sierpniu inwestorzy znów zaczęli obawiać się inflacji i podwyżek stóp procentowych. Nasiliły się też recesyjne nastroje związane z nadchodzącym kryzysem energetycznym w Europie. W efekcie akcje na amerykańskiej i europejskich giełdach taniały, rentowności obligacji skarbowych rosły, a na rynku surowców panowała ogromna zmienność.
W takich warunkach zyskiwał natomiast amerykański dolar, a osłabiało się euro. Mocno ucierpiał także PLN.
Czytaj także: TFI: klienci wypłacili w lipcu łącznie 2,5 mld zł; to już 10. miesiąc z rzędu z ujemnym bilansem sprzedaży >>>
„To znalazło odzwierciedlenie w wynikach funduszy inwestycyjnych” – napisano w raporcie Analizy pl.
Na ponad 800 krajowych funduszy, zaledwie nieco ponad 160 zdołało w sierpniu wypracować zysk. Z kolei spośród około 110 funduszy luksemburskich (tytuły uczestnictwa PLN-hedged), nad kreskę wyszło niecałe 30.
Fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii straciły średnio 6,6 proc.
Fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii straciły w sierpniu średnio 6,6 proc., a fundusze akcji małych i średnich spółek zanurkowały o 3,6 proc.
Głównym czynnikiem kształtującym koniunkturę na rynkach obligacji były odczyty inflacji i oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez banki centralne. W efekcie, rentowność amerykańskich 10-latek wzrosła do 3,2 proc., niemieckich sięgnęła 1,54 proc., a dochodowość polskich wzrosła do 6,15 proc. Wzrost rentowności najmocniej odczuły krajowe fundusze obligacji skarbowych długoterminowych, które w ujęciu średnim straciły 1,7 proc. Największe straty w tej grupie produktów zanotowały fundusze, które najmocniej zyskiwały podczas czerwcowo-lipcowego rajdu.
Fundusze papierów skarbowych krótkoterminowych zarobiły średnio 0,3 proc.
W tym czasie fundusze papierów skarbowych krótkoterminowych zarobiły średnio 0,3 proc., podobnie jak te o uniwersalnej strategii. Na plus (0,2 proc.) w ujęciu średnim wyszły w sierpniu także fundusze obligacji korporacyjnych. Niektórym funduszom udało się też zarobić na zagranicznych rynkach długu.
Na rynku surowców obserwowaliśmy sporą zmienność, szczególnie w przypadku cen energii i gazu. Ropa naftowa spadła do 90 dolarów za baryłkę, złoto potaniało w okolice 1700 dolarów za uncję, dwucyfrowe spadki zanotowały też ceny srebra. W efekcie fundusze metali szlachetnych straciły w ujęciu średnim 8,2 proc. – wynika z danych Analizy pl.