TFI krok po kroku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budzet.kalkulacje.01.400x266Zanim zadecydujemy ulokować kapitał w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, powinniśmy przeanalizować takie rozwiązanie. Należy skupić uwagę na rodzaje transakcji oraz ich cechy.

Po pierwsze powinniśmy skontaktować się z bankiem, w którym posiadamy rachunek osobisty. W placówce, przez dostęp do bankowości internetowej, przez przeznaczone do tego celu platformy – wszystko po to, aby móc nabyć jednostki uczestnictwa.

Warto znać transakcje umożliwiające nam wycofanie się z inwestycji, czyli innymi słowy umorzenie jednostek funduszy inwestycyjnych. Należy zatem zwrócić uwagę czy TFI uiszcza opłatę za wycofanie się.

Kolejną możliwością jest reinwestycja. W przypadku kiedy umorzyliśmy swoje jednostki, a następnie ponownie je kupujemy, mamy do czynienia właśnie z tą operacją. Aby móc jej dokonać, powinniśmy podjąć decyzję o reinwestycji nie później niż na 90 dni po umorzeniu. Ponadto kwota, za którą ponownie nabyliśmy jednostki nie może przekraczać wartości, za którą ją sprzedaliśmy.

Konwersja jednostek jest ostatnią opcją. Dzięki niej możemy zamienić posiadane przez nas jednostki na inne w ramach tego samego TFI. Warto w takiej sytuacji pamiętać o opłatach wyrównawczych nakładanych przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Dzięki funduszom inwestycyjnym możemy efektywnie pomnożyć nasze oszczędności. Warto jednak wybierać je z głową i dobrze się zastanowić zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Na podstawie: Comperia.pl