Termin na złożenie deklaracji PIT za 2021 rok upływa 2 maja 2022 roku
Warto jednak z fiskusem rozliczyć się jak najszybciej. Dzięki temu szybciej można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.
Terminowe rozliczenie pozwoli też uniknąć konsekwencji karnoskarbowych i konieczności płacenia odsetek za zwłokę w wyrównaniu niedopłaty podatku.
Czytaj także: Od 1 lipca dolna stawka PIT obniżona z 17 do 12 procent, rząd przyjął projekt ustawy
Ile trzeba czekać na zwrot podatku?
Z reguły im szybsze złożenie zeznania podatkowego, tym krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku. Dlatego najlepiej nie zwlekać z wysłaniem rozliczenia. W 2022 roku dostępna jest usługa automatycznego zwrotu nadpłaty z rocznego rozliczenia PIT.
Jeśli kwota zwrotu nie przekracza 5 tys. zł i pracownik urzędu nie musi jej weryfikować i zaakceptować, to jest ona zwracana automatycznie przez system AUTO ZWROT.
Jeśli podatnik zdecyduje się na wysyłkę pocztą lub osobiste złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym, to pieniądze z nadpłaty podatku otrzyma w ciągu 3 miesięcy. Wysłanie PIT drogą elektroniczną skraca czas oczekiwania na zwrot podatku do 45 dni. Dodatkowo uprzywilejowani są posiadacze Karty Dużej Rodziny. W ich przypadku termin na zwrot wynosi maksymalnie 30 dni.
Ważne jest to, że w przypadku gdy podatnik decyduje się na automatyczną akceptację rozliczenia w usłudze „Twój e-PIT” (dotyczy tylko PIT-37 lub PIT-38), termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy licząc od 2 maja 2022 roku, czyli do 3 sierpnia 2022 roku.
Czytaj także: Najczęstsze błędy przy wypełnianiu zeznań PIT: jak ich uniknąć?
Do kiedy trzeba uregulować niedopłatę?
Termin płatności podatku wykazanego do zapłaty (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39) za 2021 rok również upływa 2 maja 2022 roku.
Wpłaty trzeba dokonać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek).
Jeśli rozliczenie zostanie złożone automatycznie, bez ingerencji ze strony podatnika, to urząd poinformuje go o kwocie należnej do zapłaty.
Mimo wszystko warto się zalogować do „Twój e-PIT” i sprawdzić, czy niedopłata wystąpiła. Jeśli tak, można ją też uregulować poprzez tę usługę.