Temat numeru: Miękkie podbrzusze w systemie bezpieczeństwa informacji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.04.foto.039.a.267xWiele uwagi poświęca się bezpieczeństwu informacji w bankach i instytucjach finansowych. Zabezpieczenie danych, systemów informatycznych oraz ich stabilność doprowadzono niemal do perfekcji. Świadczy o tym fakt, iż większość skutecznych ataków cyberprzestępców skierowana jest na użytkowników systemów (klientów), a nie bezpośrednio na systemy bankowe.

Jarosław Bartniczuk
Specjalista od zabezpieczeń przed inwigilacją elektroniczną i bezpieczeństwa informacji, prezes zarządu Niemczyk i Wspólnicy Interguard Sp. z o.o.

Czy zdajemy sobie sprawę, że zabezpieczenie systemów teleinformatycznych bądź wdrożenie kultury korporacyjnej w bezpieczeństwie przetwarzania danych to nie wszystko? Są przecież aspekty i mniej oczywiste – wyciek danych poprzez urządzenia mobilne czy elektroniczne urządzenia przechwytu informacji. W wielu podmiotach nie ma do końca wdrożonych regulacji bezpieczeństwa urządzeń mobilnych czy zabezpieczeń antypodsłuchowych i urządzeń przechwytu informacji drogą elektroniczną.

Tajemnice telefonów komórkowych Smartphony i tablety są najsłabiej zabezpieczonymi urządzeniami teleinformatycznymi w przedsiębiorstwach. Zawierają informacje o ich użytkownikach i danych przez nich przetwarzanych, służą bowiem również do korespondencji e-mail, komunikatorów, obsługi portali społecznościach, opracowywania dokumentów tekstowych, nawigacji itp., przez co bywają obiektem ataków poprzez aplikacje typu SpyPhone, wirusy, trojany, podsłuch urządzeniami w rodzaju interceptor GSM czy wreszcie atakowane plpoprzez moduły Wi-Fi i Bluetooth. Czym to grozi? Otóż, umożliwia osobom trzecim zdalną ingerencję i kradzież danych, a także podsłuchiwanie rozmów, podsłuch otoczenia, przechwyt SMS-ów, bazy kontaktów oraz lokalizację właściciela.

Co dzieje się z informacjami zapisanymi w telefonach, których się pozbywamy? Dane zapisane w pamię...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI