Temat Numeru | Bezpieczeństwo Instytucji Finansowych – NUTANIX | Nutanix HCI – „niewidzialne” data center na wyciągnięcie ręki
Z drugiej strony biznes często pomija aspekty związane czy to z bezpieczeństwem danych, czy też regulacjami, którymi różne sektory w różnym stopniu są ograniczane, czego dobitnym przykładem jest sektor bankowy w Polsce.
Architektura hiperkonwergentna
Dodatkowo wszechobecny trend chmury publicznej, jako panaceum na wyżej wymienione dolegliwości i bolączki związane z klasycznym modelem infrastruktury, zmusza działy IT do szukania rozwiązań, które zapewniłyby funkcjonalności rzeczonej chmury, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wymogów KNF.
Innymi słowy, IT wciąż szuka kompromisu pomiędzy kuszącą funkcjonalnościami chmurą publiczną a bezpiecznymi, choć często zbyt skomplikowanymi, rozwiązaniami on-premise.
I tu pojawia się właśnie Nutanix ze swoją wizją i pomysłem na architekturę hiperkonwergentną (HCI), dzięki czemu radykalnie upraszcza infrastrukturę centrum danych, integrując zasoby serwerowe i pamięci masowej w serwerach X86, umożliwiając szybką instalację środowiska i uruchamianie aplikacji w dowolnej skali.
Pryncypia nowoczesnego data center, jakimi kieruje się Nutanix to:
- Rozwiązanie w stu procentach programowo sterowane, niezależne od pracującego pod spodem sprzętu.
- Dane są rozproszone w klastrze, eliminując wąskie gardła oraz zapewniając wysoką dostępność rozwiązania.
- System zaprojektowany jest tak, aby przetrwać awarię poszczególnych komponentów i automatycznie wrócić do stanu ustalonego bez przerwy dla pracy aplikacji
- Możliwość zaawansowanej automatyzacji i monitorowania środowiska oraz posiadania interfejsu REST-API do integracji z pozostałymi narzędziami w centrum danych.
Jedno elastyczne rozwiązanie
Nutanix, od samego początku swojego istnienia wzorował się na największych rynkowych graczach z obszaru public cloud (Google, AWS, Yahoo) i właśnie w takim rozproszonym modelu architektury „web scale” stworzył oprogramowanie łączące ze sobą, w ramach serwerów klasy X86, warstwy pamięci masowych, obliczeniową, sieciową, wirtualizację i bezpieczeństwo.
Mówiąc wprost, w miejsce skomplikowanego stosu technologicznego składającego się z macierzy, sieci SAN, serwerów, proponuje jedno rozwiązanie, łączące wszystkie zasoby IT, cechujące się prostotą, skalowalnością i elastycznością, które z powodzeniem obsłuży dowolną aplikację.
Zachętą jest niewątpliwie niski próg wejścia w technologię. Zespoły IT mogą bowiem zacząć od niewielkich rozmiarów klastra z zaledwie trzema serwerami klasy X86 wyposażonymi w dyski. Co ważne, technologia Nutanix pozostawia klientowi pełną swobodę wyboru co do producenta sprzętu.
Praktycznie nielimitowana liniowa skalowalność i wysoka granularność platformy to również korzystne cechy stanowiące o bezpieczeństwie poczynionej inwestycji i eliminujące ryzyka związane ze złym oszacowaniem i wymiarowaniem infrastruktury, co jest immanentną cechą podejścia klasycznego, kiedy to wcześniej czy później okazywało się, że zakupione przez nas macierze nie sprostały wymaganiom, jakie przyniosła przyszłość.
Z kolei część tych „przezornych” i równocześnie bardzo „bogatych” użytkowników skazana była na ogromne koszty początkowe i skomplikowane, czasochłonne wdrożenie, by zapewnić sobie względny komfort dostatecznego wyskalowania infrastruktury na starcie. Tylko czy w dzisiejszych czasach stać nas na takie wielkie inwestycje?
Nie chcemy już stale funkcjonować w obawie niepowodzenia biznesowego związanego z nieudolnym wsparciem ze strony IT. Niech IT rośnie z nami i ma możliwość dynamicznej reakcji na nasze potrzeby zmieniającego się biznesu.
Profesjonalizm i efektywność działania
Technologia hiperkonwergentna w ujęciu Nutanix ceniona jest za elastyczność i wolność wyboru, którą oferuje – w szczególności za wsparcie dla wielu producentów sprzętu, jak i wielu wirtualizatorów i protokołów dostępu do danych.
Rynek konsekwentnie wysoko ocenia jakość wsparcia serwisowego Nutanix – przez ostatnie sześć lat wskaźnik NPS (Net Promoter Score) przekracza 90 punktów. Jest to świadectwo najwyższego profesjonalizmu i efektywności działania supportu Nutanix, a dodatkowo stanowi gwarancję bezpieczeństwa inwestycji.
Siłą rozwiązania Nutanix jest jego otwartość. Każdy z obszarów może być zaadresowany przez odpowiedni moduł Nutanix, ale dzięki otwartości, dostępnym interfejsom API i gotowym integracjom możliwe jest zastosowanie innych dostępnych na rynku rozwiązań. W szczególności dotyczy to rozwiązań Open Source.
Uproszczenie centrum danych
Podsumowując, Nutanix to technologia nowej generacji data center wspierająca projekty cyfrowej transformacji i podnosząca operacyjną efektywność poprzez obniżenie kosztów, zmniejszenie stopnia komplikacji i zwiększenie zwinności działów IT. Nutanix zastępuje tradycyjne środowisko, w którym działają aplikacje, środowiskiem łatwiejszym w obsłudze i lepiej przygotowanym do współpracy z chmurą prywatną i publiczną.
Dzięki rozwiązaniu Nutanix, możliwe jest znaczące uproszczenie centrum danych, co przekłada się na następujące benefity, nieosiągalne w tradycyjnej infrastrukturze:
- Możliwość błyskawicznego wdrażania nowych aplikacji.
- Upgrade środowiska bez przestojów.
- Łatwa migracja pomiędzy obecnym środowiskiem a platformą Nutanix.
- Ogromny wybór dostępnych platform sprzętowych X86 od różnych producentów.
- Łatwość liniowej rozbudowy infrastruktury bez przestojów.
- Mniejsze zapotrzebowanie na miejsce w serwerowni, prąd, chłodzenie itp. prowadzące do zmniejszenia kosztów operacyjnych centrum danych.
Otwartość architektury Nutanix daje swobodę kształtowania przyszłego kierunku rozwoju i pozwala na uzyskanie lepszych warunków komercyjnych. Przede wszystkim jednak zapewnia otwartość na nowe idee technologiczne (w szczególności bazujące na Open Source) i możliwość korzystania z najlepszych w danym momencie rozwiązań.
Dzięki takiemu podejściu klient zachowuje swobodę wyboru w każdym obszarze, utrzymując przy tym spójność i bezpieczeństwo całego środowiska.
Chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę
www.nutanix.com, lub zadzwoń: 695 13 33 13 Michał Jabłoński