Technologie: Nadchodzi 5G

Technologie: Nadchodzi 5G
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mobilne sieci transmisji danych piątej generacji (5G) zapewnią przełomowe możliwości - od wyjazdu na ulice samojezdnych samochodów, po powstawanie inteligentnych miast. Ale czy są potrzebne bankowości?

Konrad Polaczek

Rozwój technologiczny z roku na rok nabiera tempa, coraz bardziej wpływa na życie każdego z nas. Rosnąca w zawrotnym tempie popularność urządzeń mobilnych wymusza rozwój stosownej infrastruktury. Użytkownicy smartfonów i tabletów zużywają bowiem coraz więcej danych, a dodatkowo chcą internetu w komórce o coraz większej prędkości.

Niestety, nie wszystko rozwija się tak, jak byśmy tego chcieli – wiele osób wciąż może pomarzyć o superszybkim internecie mobilnym w sieci czwartej generacji (4G). Jak wynika z badania Deloitte, z 4G/LTE korzysta 57% dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce, a 31% nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać. Jakość mobilnego dostępu do internetu oraz nieograniczony dostęp do niego jest coraz ważniejszy dla użytkowników – najwięcej (26%) wśród badanych dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce chciałoby dodać usługę niegraniczonego transferu danych do swojego abonamentu. To pokazuje istotny kierunek dla rozwoju sieci komórkowych i usług.

Nowe horyzonty

Niezbyt dziwi więc fakt, że choć 4G nie jest jeszcze powszechny, to na horyzoncie pojawia się już technologia oznaczona „piątką”. W skrócie -5G to standard sieci komórkowej nowej generacji. Pierwsze komórki działały w standardzie 1G, dziś mamy czwartą generację. Różni je przede wszystkim prędkość transmisji danych.

Jak wynika z badania Deloitte, z 4G/LTE korzysta 57% dorosłych użytkowników telefonów komórkowych w Polsce, a 31% nieposiadających takiej usługi w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy chce z niej skorzystać.

Z zapowiedzi Intela wynika, że epoka 5G to w istocie fantastyczna, elastyczna sieć, która łączy wszystko ze wszystkim i każdego z każdym. Zapewni ona nowe możliwości techniczne – od dostaw produktów dronami, po samojezdne samochody. Istotna różnica wprowadzana przez 5G polega na tym, że wszystkie autonomiczne maszyny oraz dbające same o siebie fabryki, pojazdy i szpitale będą wykonywać swoje funkcje dzięki łączności sieciowej realizowanej w ułamku sekundy, całkowicie bezbłędnie.

Trzeba przyznać, że założenia dotyczą...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI