Technologie: Koniec wdrożeń

Technologie: Koniec wdrożeń
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Druga generacja chmury opracowana przez Oracle może oznaczać koniec tradycyjnych upgrade’ów systemów wspomagających zarządzanie.

Tegoroczna edycja konferencji Oracle IMPACT poświęcona była rozwiązaniom chmurowym. Firma Larrego Ellisona przedstawiła podczas niej wizję chmury drugiej generacji – mającej być znacznie tańszą i bezpieczniejszą od dotychczasowych rozwiązań.

Chmury pierwszej generacji są oparte na technologiach sprzed dekady, tymczasem chmura Oracle zwana Gen 2 Cloud, ma gwarantować znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki oddzieleniu zasobów klientów w chmurze od mechanizmów kontrolujących jej działanie.

– Do tej pory, ze względu na współdzielenie infrastruktury klientów i infrastruktury kontroli chmury, operator chmury miał dostęp do danych i oprogramowania klientów, a kod użytkownika mógł próbować ingerować w kody oprogramowania kontroli chmury. To istotna luka i wada współdzielonego modelu chmury, której pozbawiona jest chmura drugiej generacji – przekonywał Piotr Witczyński, p.o. dyrektora generalnego Oracle Polska.

Nowa architektura Oracle dzięki specjalnej sieci komputerów sterujących chmurą obliczeniową sprawi, że klienci nie będą mieli dostępu ani do nich, ani do pamięci wykorzystywanych do sterowania. To jednak nie wszystko. Bezpieczeństwo zwiększa dodatkowo sztuczna inteligencja i rozwiązania autonomiczne.

Chmura 2.0

Mimo że wiele firm wdrożyło w ostatnich latach kosztowne systemy ERP on-premise, z których trudno dziś zrezygnować, to zmiany zachodzące na rynku postępują na tyle szybko, że dotychczasowe rozwiązania ERP przestają być wystarczające. Firmy muszą posiłkować się hybrydowymi rozwiązaniami, a w perspektywie kilku najbliższych lat, według prognoz Oracle, całkowicie zmigrować do chmury. Ilustrują to badania. Według firmy analitycznej Allied Market Research, globalny rynek systemów ERP w chmurze był wart w 2016 r. 13,2 mld dolarów. W 2023 r. ma osiągnąć wartość 32,1 mld dolarów, co daje wzrost r./r. na poziomie 13,6%. Największy popyt można będzie zaobserwować w obszarze rozwiązań dla branży finansowej. Tu wzrost wyniesie 17,7% r./r. Panorama Consulting zwraca z kolei uwagę, że po raz pierwszy w historii prowadzonych badań inwestycje w chmurowe systemy wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem były wdrażane chętniej niż rozwiązania on-premise (w siedzibie klienta).

– Jeszcze ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI