Technologie: International Biometric Congress

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2014.07-08.foto.132.400xCzy biometria ma szansę stać się powszechną metodą uwierzytelniania? Dlaczego to właśnie lokalne banki spółdzielcze stały się lokomotywą technologii biometrycznych w polskim sektorze finansowym? W jaki sposób skutecznie chronić wzorce biometryczne - pamiętając o tym, że w przypadku kradzieży tożsamości niemożliwa jest prosta zmiana hasła czy tokena?

Jerzy Czajka

Te, i wiele innych problemów rozstrzygano podczas International Biometric Congress w dniach 5-6 czerwca 2014 r. Wydarzenie, organizowane od sześciu lat przez Związek Banków Polskich oraz Forum Technologii Bankowych ZBP, dotychczas znane było pod marką Spring Biometric Summit. W tym roku konferencja zadebiutowała pod nową nazwą – jednak poza nią nie zmieniło się nic. Wciąż pozostaje ona największym i najważniejszym wydarzeniem poświęconym zastosowaniom technologii biometrycznych – a jego uczestnikami tradycyjnie były banki wykorzystujące w swej działalności technologie biometryczne, dostawcy technologii, przedstawiciele organów administracji publicznej oraz niezależni eksperci.

Banki prekursorami nowych technologii

Rozpoczynając obrady, dr Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich, podkreślił szczególną rolę, jaką dla polskiego systemu bankowego mają nowoczesne technologie informatyczne – a w szczególności rozwiązania z dziedziny biometrii. – Sektor bankowy, czy szerzej sektor finansowy, jest jednym z promotorów innowacyjności w Polsce. Chyba nie ma innego segmentu, który tak kompleksowo stosowałby te technologie. Równocześnie nie jest to tylko wizytówka – i nie jest to tylko kwestia prestiżu. To jest przede wszystkim użyteczność. (…) Uwiarygodnianie i utożsamianie w różnych wariantach jest po pierwsze bezpieczne, po drugie – bardzo przyjazne. Alternatywne sposoby uwierzytelniania wymagają całej masy różnego rodzaju kodów, PIN-ów czy znaków kryptograficznych. Biometria pozwala to wszystko ominąć i dawać ten sam efekt w bardziej przyjazny sposób – stwierdził.

Przypomniał również o tym, że Związek Banków Polskich – w szczególności zaś działające w jego strukturach Forum Technologii Bankowych – może się poszczycić sporym dorobkiem badawczym w zakresie zastosowania technik biometrycznych w polskiej bankowości. – W ramach Forum Technologii Bankowych pracuje grupa robocza ds. biometrii, która opracowuje regularnie raporty. Raport biometryczny nr 2 pod hasłem „bankowość biometryczna” został przekazany Radzie ds. Systemu Płatniczego przy NBP. Dla niektórych była to pierwsza informacja o tym, że takie technologie istnieją, inni wiedzieli – ale z pewnym zaskoczeniem, że są one już aplikowane, natomiast dla jeszcze innych – było to potwierdzenie, jaki jest aktualny stan wiedzy

Wiodącą rolę banków we wdrażaniu na rodzimy grunt najnowocześniejszych technologii informatycznych podkreślił również wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. – Nie ma co tu zaprzeczać tezie, że sektor bankowy w Polsce należy do najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki – także dlatego, że stara się zastosować te mechanizmy, które pozwalają uznawać, że usługi oferowane przez banki są bezpieczne, ale również otwarte i coraz bardziej przyjazne.

Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki przypomniał równocześnie, że za wdrożeniem uwierzytelniania biometrycznego na polskim rynku finansowym od samego początku opowiadała się bankowość spółdzielcza. Dziś takich liderów mamy również i w segmencie komercyjnym. – Skoro mówimy o sektorze bankowym i biometrii, pragnę tylko przypomnieć jedną kwestię. To wcale nie te wielkie banki były prekursorem, jeśli chodzi o zastosowanie biometrii w praktyce. To Bank Spółdzielczy w Sanoku uruchomił pierwszy bankomat na tak zwany „palec”. Dzisiaj takim liderem – oprócz samego sektora banków spółdzielczych, które rzeczywiście bardzo mocno wchodzą w techniki biometryczne – jest Bank BPH – powiedział.

Zdaniem wiceministra gospodarki, uwierzytelnianie biometryczne znakomicie wpasowuje się w obecne trendy związane z maksymalną ochroną tożsamości z jednej strony, a łatwością obsługi z drugiej. – Należy przyznać, że jest to bardzo ciekawy kierunek – z uwagi na fakt, iż rozwiązania te stają się coraz bardziej przyjazne. Zależy nam na tym, aby nasza tożsamość – w szczególności jeśli chodzi o ludzi młodych, ale nie tylko – w wirtualnym świecie pozostała anonimowa. Z drugiej zaś strony, wciąż musimy chronić swoją tożsamość.

Raport biometryczny 2.0

Przewodniczący Forum Technologii Bankowych, Paweł Jakubik, przypomniał ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI