Tauron i Kraków Airport zbudują pierwsze stacje szybkiego ładowania samochodów

Tauron i Kraków Airport zbudują pierwsze stacje szybkiego ładowania samochodów
Fot. stock.adobe.com/andrea lehmkuhl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tauron i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (Kraków Airport) podpisały list intencyjny ws. współpracy w obszarze budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz działań proekologicznych, w tym służących poprawie efektywności zużycia energii elektrycznej, poinformował wiceprezes Tauronu Jarosław Broda. Dzięki współpracy Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

#KrakówAirport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych #Tauron #ForumEkonomiczne #FE2018 #Krynica2018

„List intencyjny jeszcze w tym roku przekształci się w konkretny efekt – dwa miejsca, na których będzie można szybko naładować samochód elektryczny” – powiedział Broda podczas konferencji prasowej na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

„Dla Tauronu to z jednej strony wyraz społecznej odpowiedzialności, ale jest to również biznes, bowiem rozwój elektromobilności zwiększy sprzedaż energii” – dodał wiceprezes.

Ładowanie samochodu w 30 minut

Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut, wyjaśnili sygnatariusze listu. Z planowanej infrastruktury będą mogli korzystać: mieszkańcy; turyści i przedsiębiorcy odwiedzający aglomerację krakowską; a także kierowcy podróżujący autostradą A4.

Możliwość przemieszczania się na długich dystansach

Uczestnicy konferencji wskazali, że Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, dzięki temu stanie się elementem szkieletowej infrastruktury usługi ładowania pojazdów niskoemisyjnych w naszym kraju. Infrastruktura ta ma zapewnić klientom możliwość przemieszczania się na długich dystansach, także w innych krajach Europy.

Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie Tauron jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa Tauron, specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów. Spółka ta powstała w ubiegłym roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.

Za realizację projektu w ramach grupy kapitałowej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z. o.o jest odpowiedzialna spółka MPL Services Sp. z o.o., która poszukując nowych ścieżek rozwoju analizuje światowe trendy i wprowadza proekologiczne i innowacyjne rozwiązania.

Źródło: ISBnews