Tarcza antykryzysowa: będą nowe rozwiązania pomocowe dla firm, przedstawiamy pięć głównych elementów

Tarcza antykryzysowa: będą nowe rozwiązania pomocowe dla firm, przedstawiamy pięć głównych elementów
Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do piątku rząd przedstawi kolejne odsłony tarczy antykryzysowej - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
.@JEmilewicz: do piątku rząd przedstawi kolejne odsłony tarczy antykryzysowej #TarczaAntykryzysowa #koronawirus #COVID19

„Jeszcze w tym tygodniu, do piątku, przedstawimy propozycje rządowe kolejnych rozwiązań, kolejne odsłony tarczy antykryzysowej” – powiedziała minister rozwoju.

Emilewicz przedstawiła pięć głównych elementów nowej wersji tarczy.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: prezydent podpisał ustawę, zwolnienie ze składek ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu >>>

Będzie to:

– wprowadzenie funduszu oprocentowania odsetek. Firmy, które utraciły zdolność spłaty będą mogły wnioskować o dopłaty do odsetek do BGK. Planowana kwota wsparcia na ten i przyszły rok wynosi po 270 mln zł;

– zmiany mają dotyczyć prawa zamówień publicznych;

– nowym elementem tarczy ma być uniemożliwienie przejmowania polskich firm przez zagraniczne podmioty;

– w tarczy ma być też wsparcie budżetów samorządów. Poluzowana zostanie reguła wydatkowa w samorządach;

– tarcza ma zawierać też zmiany w prawie pracy i jego uelastycznienie. 

Czytaj także: NBP ocenia tarczę antykryzysową: zwolnienia firm ze składek mogłyby być większe, a pomoc rządu bardziej kierunkowa >>>

Projekt dotyczący ograniczeń w przejmowaniu polskich firm

W czwartek rząd przedstawi szczegóły projektu ws. ograniczeń w przejmowaniu polskich firm przez zagraniczne podmioty – powiedziała w trakcie konferencji Jadwiga Emilewicz.

„Szerokie założenia „antyprzejęciowego” elementu „tarczy” będziemy chcieli przedstawić w czwartek” – powiedziała.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Jak wskazała wcześniej projekt będzie dotyczyć uniemożliwienia przejmowania polskich firm przez zagraniczne podmioty. 

Emisja obligacji przez PFR w ciągu najbliższych 3 tygodni

Emisja obligacji przez Polski Fundusz Rozwoju powinna nastąpić w ciągu najbliższych 3 tygodni – powiedziała na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju.

„W tej chwili trwają ostatnie prace organizacyjne, które pozwolą na emisje obligacji przez PFR, (…) ta emisja powinna nastąpić w ciągu najbliższych 3 tygodni. Chcielibyśmy być gotowi z produktami kredytowymi – czyli tymi, które już będą wypłacane do przedsiębiorców – w drugiej połowie maja” – powiedziała.

Premier: będziemy używać deficytu budżetowego ostrożnie, ale odważnie

Rząd chce korzystać z deficytu budżetowego w sposób ostrożny, bezpieczny, ale również odważny, poinformował z kolei premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że wszystkie programy prorodzinne zostaną utrzymane.

„Wszystkie te społeczne programy prorodzinne zamierzamy utrzymać. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się utrzymać na zwiększenie deficytu, na pójście w deficyt budżetowy, bo deficyt budżetowy, […] jest pewnym narzędziem finansowym, budżetowym i gospodarczym” – powiedział Morawiecki podczas telekonferencji.

„I my z tego narzędzia będziemy w sposób ostrożny, bezpieczny, ale również odważny korzystać” – zaznaczył.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Dodał, że rząd planuje takie postępowanie „właśnie po to, żeby utrzymać wszystkie […] działania społeczne, które dzisiaj są również bardzo ważnym amortyzatorem tego spadku dochodu”.

Zgodnie z ustawą, w obecnym budżecie na 2020 r. zarówno dochody, jak i wydatki budżet.

Minister Maląg: przekazaliśmy wypłaty na ochronę co najmniej 1 mln miejsc pracy

Dotychczas, w ramach instrumentów, zakładanych w pakiecie ustaw dla przedsiębiorców – tzw. tarczy antykryzysowej wypłacono środki na ochronę co najmniej 1 mln miejsc pracy, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Możemy śmiało powiedzieć, że wypłaty poszły na ochronę co najmniej 1 mln miejsc pracy w tym momencie” – powiedziała Maląg podczas telekonferencji.

Zaznaczyła, że największym zainteresowaniem cieszą się wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne.

„Około 1 mln firm złożyło wnioski na zwolnienie ze składek ZUS. Świadczenie to cieszy się szerokim zainteresowaniem” – dodała minister.

Podała też, że w ramach tzw. postojowego do przedsiębiorców trafiła kwota 188 mln zł. Zostało też zrealizowanych 55 tys. wniosków o mikropożyczki na kwotę 275 mln zł.

Wsparcie dla przedsiębiorców pochodzi także z przesunięcia środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), z którego wypłacono już 1 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews