Tarcza antykryzysowa: BGK zmienił warunki przyznania gwarancji Biznesmax, łatwiejsze zaciągnięcie kredytu

Tarcza antykryzysowa: BGK zmienił warunki przyznania gwarancji Biznesmax, łatwiejsze zaciągnięcie kredytu
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) I Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zmienił warunki gwarancji Biznesmax skierowanych do firm innowacyjnych i efektywnych ekologicznie z sektora MŚP z dopłatą do oprocentowania kredytu, dzięki czemu dostęp do finansowania jest większy a utrzymanie płynności finansowej łatwiejsze, podał bank. Maksymalna wartość gwarancji Biznesmax to 2,5 mln euro.
.@BGK_pl i @MFIPR_GOV_PL zmienił warunki gwarancji #Biznesmax skierowanych do firm innowacyjnych i efektywnych ekologicznie z sektora #MŚP z dopłatą do oprocentowania kredytu #BGK #TarczaAntykryzysowa

„Wspieramy rozwój społeczno-gospodarczy kraju, co jest szczególnie ważne w czasie niekorzystnej koniunktury. Korzystając z eksperckiej wiedzy opracowujemy nowe, systemowe rozwiązania uzupełniające tarczę antykryzysową. We współpracy z resortem funduszy i sektorem bankowym przygotowaliśmy rozwiązania w gwarancjach Biznesmax dające firmom szerszy dostęp do kredytów na korzystniejszych warunkach, co ułatwi przetrwanie trudnego okresu przedsiębiorcom, ich klientom i pracownikom. To kolejne, obok zmian w gwarancjach de minimis, nowości wchodzące w skład pakietu pomocowego BGK” – powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.

Zmiany w gwarancjach ułatwiają zaciągnięcie kredytu i zabezpieczają jego spłatę.

Czytaj także: Biznesmax ułatwi finansowanie innowacyjnym i proekologicznym firmom >>>

Nowością jest objęcie gwarancją de minimis kredytów obrotowych odnawialnych

Dotychczas gwarancje Biznesmax były dostępne tylko do kredytów inwestycyjnych. Nowością jest objęcie gwarancją stanowiącą pomoc de minimis kredytów obrotowych odnawialnych, w tym kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym, podano także.

„Obecnie kluczowe jest zapewnienie przedsiębiorcom szybkiego i prostego dostępu do finansowania zewnętrznego. Bardzo pomocne w realizacji wsparcia dla firm są programy gwarancyjne, w tym gwarancje finansowane ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Zaciągnięcie kredytu obrotowego z nową gwarancją Biznesmax to najszybszy i najprostszy sposób na zapewnienie środków niezbędnych do regulowania bieżących zobowiązań” – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Czytaj także: Gwarancje BGK w ING Banku Śląskim >>>

„Dla tych przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z finansowania bankowego, przygotowaliśmy, również we współpracy z BGK, pożyczki płynnościowe. Zakładamy, że już pod koniec kwietnia również ten produkt będzie dostępny dla firm” – dodała minister.

Z gwarancji Biznesmax będzie mogło skorzystać więcej firm

Z gwarancji Biznesmax obejmującej odnawialny kredyt obrotowy oprócz podmiotów innowacyjnych, będzie mogło skorzystać więcej firm – tj. efektywne ekologicznie, które w ciągu ostatnich 5 lat wdrażały u siebie ekologiczne rozwiązania, w tym na przykład zrealizowały inwestycję w OZE lub dotyczącą gospodarki obiegu zamkniętego.

„Bank wydłużył też okres obowiązywania 5% stawki rocznej dla wyliczenia dopłaty do oprocentowania kredytu. Oznacza to, że kredyty z gwarancją udzielone do końca 2021 r.  (przed zmianami do końca 2020 r.) będą objęte 5-proc. stawką w skali roku liczoną od całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Dzięki temu maksymalna wartość dopłaty do odsetek w okresie 3 lat kredytowania może wynieść 15 proc. całkowitej kwoty wypłaconego kredytu. Teraz dopłaty będą dotyczyć również kredytów odnawialnych” – czytamy dalej w komunikacie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Zmienione warunki przyznawania gwarancji Biznesmax obowiązują do końca 2020 r.

Źródło: ISBnews