Tarcza antyinflacyjna: rząd poszeszył projekt; dla kogo dodatek osłonowy?
„Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła te rozwiązania, które muszą być przyjęte w formie ustawowej, te zaś, które są możliwe do rozwiązania na zasadzie rozporządzeń też są obecnie procedowane” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
„W związku z tym obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8%, […] całkowicie znosimy akcyzę na energię elektryczną i obniżamy stawkę VAT na energię elektryczną do z 23% do 8%” – dodał.
?️ #TarczaAntyinflacyjna ⤵️ pic.twitter.com/kdJoDTg1xa
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 30, 2021
Jak wcześniej zapowiadał, od 20 grudnia na pięć miesięcy ma zostać obniżona stawka akcyzy na paliwa do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Wdrożone zostaną rozwiązania dot. zwolnienia z opłaty emisyjnej.
Te rozwiązania – jak podkreślił Morawiecki – mają doprowadzić do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach o 20-25 gr.
Od stycznia planowane jest także wprowadzenie na trzy miesiące obniżki podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% i energię elektryczną.
Przedstawiony pakiet, który składa się przede wszystkim z obniżek podatków to dla budżetu koszt ok. 10 mld zł.
Pakiet został poszerzony o obniżkę VAT na ciepło z 23% do 8%
Premier jednocześnie poinformował, że pakiet został poszerzony o obniżkę VAT na ciepło z 23% do 8%. Została też zwiększona grupa docelowa planowanego dodatku osłonowego do 6,8 mln osób (wcześniej zapowiadano, że z dodatku ma skorzystać do 5 mln gospodarstw).
?️ Dołączamy do #TarczaAntyinflacyjna obniżkę podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 30, 2021
➡️ Obniżka VAT na ciepło z 23 do 8% wpłynie na obniżenie czynszu. pic.twitter.com/jY58Fglmsx
Pakiet może zostać przedłużony
Nie wykluczył, że pakiet może zostać przedłużony.
„Jeżeli w II kw. przyszłego inflacja nie będzie pokazywała istotnych tendencji malejących, to będziemy działać dalej. […] Raz jeszcze obiecuję z tego miejsca, że jeżeli trzeba będzie, będziemy kontynuować nasze działania w II, III i kolejnych kwartałach przyszłego roku” – powiedział Morawiecki.
Premier: jeżeli KE się zgodzi, obniżymy VAT na żywność do 0%
Jeżeli byłaby zgoda Komisji Europejskiej na obniżenie stawki VAT na artykuły żywnościowe do 0%, Polska zdecydowałaby się na taki ruch w I poł. 2022 r., poinformował premier Mateusz Morawiecki.
„My apelowaliśmy […] do Komisji Europejskiej. Niestety, są takie regulacje w ramach Komisji Europejskiej, że nie mamy zgody na to żeby obniżyć VAT na artykuły żywnościowe do 0%. Jeżeliby taka zgoda była, jest moja deklaracja pełna, aby od o 1 stycznia na pół roku obniżyć do 0% VAT na podstawowe artykuły żywnościowe” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Ze względu na brak możliwości obniżenia stawki VAT na żywność do 0%, rząd proponuje wprowadzenie tzw. dodatku osłonowego, wypłacanego w dwóch ratach, który miałby trafić do 6,8 mln osób.
Kiedy inflacja zacznie spadać?
Premier Mateusz Morawiecki liczy, że inflacja zacznie spadać w II kw. 2022 r. i trend ten będzie widoczny w następnych miesiącach przyszłego roku.
„Mogę tutaj posłużyć się analizami Narodowego Banku Polskiego, ponieważ tam jest najbardziej rozbudowane instrumentarium oceny trendów inflacyjnych. Według danych, które widziałem inflacja może jeszcze być w trendzie rosnącym przez najbliższe parę miesięcy, ale od wiosny przyszłego roku powinna być w trendzie malejącym” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Zaznaczył, że rząd patrzy przede wszystkim na trend.
„Jeżeli ten trend będzie już od kwietnia, maja i w czerwcu malejący, to będziemy czekali na rozwój wydarzeń, bo to będzie znaczyło, że w następnych miesiącach będzie jeszcze niżej i jeszcze niżej, a o to nam chodzi, żeby inflacja była przyduszona, żeby ceny przestały rosnąć, a jeżeli już to żeby były w granice, które obserwowaliśmy w ostatnich kilku latach” – dodał.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dzisiaj według szybkiego szacunku danych, że inflacja konsumencka wyniosła 7,7% w ujęciu rocznym w listopadzie 2021 r.,. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1% w listopadzie.
Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 4,9% w 2021 r., po czym przyspieszy do 5,8% r/r w 2022 r. i wyniesie 3,6% w 2023 r. Według projekcji, inflacja miała osiągnąć szczyt na poziomie 7% r/r w I kw. 2022 r. i wrócić do pasma odchyleń od celu (3,5% r/r) w II kw. 2023 r. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2021 r. (cut-off date). Tymczasem 3 listopada Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25%).