Warszawski Instytut Bankowości / WIB

Bezgotówkowo

Forum Usług Płatniczych 2021: Dokąd zmierzamy z nowoczesnymi płatnościami?

Tegoroczne Forum Usług Płatniczych było okazją do zaprezentowania obecnego stanu rynku usług płatniczych i trendów, które w najbliższych latach będą zmieniały ten rynek. Prezentujemy przebieg pierwszej sesji „Usługi płatnicze w dobie cyfryzacji – czyli co trzeba wiedzieć, aby nie dać się zaskoczyć” oraz debaty „Warto bezgotówkowo – dokąd zmierzamy z nowoczesnymi płatnościami”

kasoterminal
Bezgotówkowo

60 procent Polaków płaci kartą, ale na targowiskach używamy gotówki

Zasadniczym celem, do którego dąży zarówno Fundacja Polska Bezgotówkowa, jak i Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, jest suwerenność płatnicza konsumenta. Polega ona na zapewnieniu prawa wyboru formy zapłaty w punktach handlowych i usługowych – przekonywał dr Paweł Widawski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, podczas prezentacji raportu, poświęconego rozwojowi rynku płatności elektronicznych w Polsce.

„Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021”
Bezgotówkowo

Polacy w większości płacą bezgotówkowo, ale w sprawie przyszłości gotówki są podzieleni

Blisko 65% Polaków jako najczęstszą formę płatności wybiera kartę płatniczą, z której najchętniej korzystamy w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych (76%), a także na stacjach benzynowych (52%). Wśród badanych 31% nie zauważa większych trudności w płaceniu bezgotówkowo. Coraz więcej Polaków uważa również, że rozwój nowoczesnych płatności w Polsce powinien przyspieszyć – to zdanie 36% respondentów, czyli aż o 10 p. p. więcej niż w 2020 roku. To główne wnioski z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” zaprezentowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB), w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”.

Raportu „Portfel Studenta”
Cyberbezpieczeństwo

Polski student w cyberprzestrzeni – aktywny, ale niedostatecznie wyedukowany

3 na 4 studentów przyznaje, że zdarza im się stosować takie samo hasło do różnych kont np. bankowości, mediów społecznościowych i poczty elektronicznej. Ponad 30% badanych przyznaje, że nie posiada zainstalowanego antywirusa na smartfonie, co może znacząco ułatwić cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad telefonem. O niektórych zasadach bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni młodzi Polacy pamiętają, ale i tak ich konsekwentna edukacja w tym zakresie jest niezbędna – ostrzega Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości przy okazji kolejnej edycji Raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022.

„CYFROWO I BEZPIECZNIE. A Ty jak wybierzesz?”, czyli kolejna odsłona kampanii filmowej „Bankowcy dla Edukacji”
Edukacja finansowa

„CYFROWO I BEZPIECZNIE. A Ty jak wybierzesz?”, czyli kolejna odsłona kampanii filmowej „Bankowcy dla Edukacji”

Kampania edukacyjna w ramach sektorowego Programu „Bankowcy dla Edukacji” ma różne odsłony – także filmową. Powstało w niej już ponad 100 odcinków, których tematem przewodnim jest bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Zapraszamy do obejrzenia nowej serii filmów edukacyjnych, które poza ważnymi i aktualnymi treściami mają także nową formułę.

Słoik z pieniędzmi, studencki biret i kalkulator
Finanse osobiste

Portfel Studenta 2021: studenci finansowo odetchnęli, ale coraz gorzej z wiedzą finansową

Wydatki miesięczne polskich studentów, szczególnie uczęszczających na studia dzienne, obniżyły się poniżej 2000 zł, a dla co trzeciego studenta ogólna sytuacja finansowa uległa poprawie. Jednocześnie rośnie odsetek młodych Polaków deklarujących brak oszczędzania, a aż 90% negatywnie określa poziom swojej wiedzy ekonomicznej. Dodatkowo, blisko połowa polskich studentów (49%) wskazała, że ich możliwości na rynku pracy pogorszyły się przez pandemię – to wybrane wnioski płynące z kolejnej edycji Raportu „Portfel Studenta” opublikowanego przez Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022.

Technologie i innowacje

Dlaczego telekomy i sklepy internetowe nie są uznawane przez Polaków za liderów cyberbezpieczeństwa?

Badanie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich pt. „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2021” pokazało, że Polacy za liderów w tej dziedzinie uznają banki, natomiast firmy telekomunikacyjne i sklepy internetowe nie cieszą się tak wysokim zaufaniem. Jak wytłumaczyć to zjawisko – o tym rozmawiamy z Michałem Polakiem, wiceprezesem Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Kobieta siedząca przed komputerem, na którym wyświetla się kłódka symbolizująca cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo

Polacy w cyberprzestrzeni – aktywni, zadowoleni, ale czy wystarczająco rozsądni?

W oczach opinii publicznej niezmiennym liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%) – to wnioski z najnowszego badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2021”, opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Dane z raportu jasno wskazują, że jako społeczeństwo czujemy się bezpiecznie korzystając z bankowości elektronicznej – taką opinię deklaruje 86% badanych. Jednocześnie, wprawdzie poziom wiedzy cyfrowej Polaków stopniowo rośnie, ale wciąż jedynie 3 na 10 Polaków czuje się współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w sieci.

Artykuły

Rośnie liczba danych w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a Polacy uczą się skutecznej ochrony swoich danych

W II kwartale 2021 r. zablokowano ponad 1,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 76 mln złotych. Blokowanie przypadków wykorzystywania cudzej tożsamości z wykorzystaniem dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy jest możliwe dzięki bardzo szybkiemu systemowi zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów w bankach – w ostatnich trzech miesiącach Polacy zgłosili tam aż 37,2 tys. dokumentów tożsamości.

BANK 2021/07

Bankowość i Finanse | Ubezpieczenia Społeczne | Wywiad | System emerytalny potrzebuje ewolucji i wyjęcia poza nawias polityczny

O czekaniu na cud, który się nie zdarzy w obszarze systemu emerytalnego, ciągłej potrzebie edukacji i uświadamiania społeczeństwa, dotychczasowym ignorowaniu głosu i doświadczeń świata nauki w założeniach tzw. Polskiego Ładu oraz elementach fundamentu rozwoju mówił
prof. dr hab.
Maciej Żukowski
rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
w rozmowie z Michałem Polakiem i Arielem Wojciechowskim.

BDE, logo
Artykuły

5 lat Programu „Bankowcy dla Edukacji”

Uruchomiony w czerwcu 2016 roku przez Związek Banków Polskich i Fundację Warszawski Instytut Bankowości Program „Bankowcy dla Edukacji” to 5 lat intensywnych działań i wyzwań, w które zaangażowało się ponad 800 różnego rodzaju instytucji. Dziś to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie, którego fundamentem jest bezprecedensowe w skali kraju zaangażowanie całego sektora gospodarki (w tym przypadku bankowego) w masowe, pozaformalne działania edukacyjne.

STRONA 9 Z 23