Szczepionka przeciw COVID-19: polska firma podpisała umowę i włączy się w produkcję

Szczepionka przeciw COVID-19: polska firma podpisała umowę i włączy się w produkcję
Fot. stock.adobe.com/M.Rode-Foto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mabion podpisał umowę ramową z firmą Novavax na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej, podała spółka. Dzięki umowie z Novavax, Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej liczby szczepionek przeciw COVID-19, zaznaczono.

Udane wytworzenie serii technicznych umożliwi stronom rozpoczęcie szerszej współpracy w zakresie komercyjnej produkcji antygenu do NVX-CoV2373 po zatwierdzeniu produktu przez stosowne instytucje regulacyjne, podano. 

„Zgodnie z zapisami umowy Mabion i Novavax, dokonają transferu technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373. Następnie spółka przeprowadzi próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Działania te są standardowymi w przypadku rozpoczynania współpracy w zakresie wytwarzania kontraktowego” – czytamy w komunikacie. 

Czytaj także: Szczepionka przeciwko COVID-19 z Polfy Tarchomin?

Przewidywany czas realizacji procesu transferu technologii to pierwsza połowa 2021 r. 

Pomyślne zakończenie prób technicznych

Spółka podała, że pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy Mabion drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej w procesie produkcji kandydata na adjuwantową szczepionkę na bazie białka.

„Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii. Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej” – powiedział prezes Mabionu dr Dirk Kreder, cytowany w komunikacie. 

Czytaj także: AstraZeneca odstąpi licencję na produkcję szczepionki przeciw COVID-19?

W nowoczesnym certyfikowanym zakładzie wytwórczym spełniającym normy najlepszych praktyk produkcyjnych (GMP) Mabion wykorzysta swoją ekspertyzę z zakresu inżynierii białek, analityki i prowadzenia procesu produkcji, podano. 

„Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Umowa ramowa określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia, natomiast zakresy dalszych potencjalnych zleceń będą ustalane w kolejnych umowach” – czytamy także. 

Czytaj także: Szczepionka przeciw COVID-19 od polskiej firmy?

Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane.

Mabion i PFR mają porozumienie dotyczące potencjalnej inwestycji do 40 mln zł

Mabion podpisał także porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju na mocy którego, spółka może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie związanych z potencjalną współpracą z Novavax, podał Mabion.  Porozumienie między Mabion a PFR ma charakter niewiążący.

Podpisane przez zarząd spółki Mabion i Polski Fundusz Rozwoju porozumienie dotyczy potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Celem transakcji jest rozbudowa mocy produkcyjnych spółki w związku ze współpracą Mabion z amerykańską firmą Novavax.

Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny.

„Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które teraz mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcje szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19” – powiedział prezes PFR Paweł Borys, cytowany w komunikacie.

Potencjalna inwestycja PFR planowana jest dwutorowo. Kwota w wysokości 30 mln zł stanowi element dłużny i powinna trafić do Mabion w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje emisji serii U spółki. W ramach opracowanej przez Mabion długoterminowej strategii finansowania spółki, prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego oraz kolejne podwyższenie kapitału zakładowego spółki. W drugim etapie planowana jest emisja akcji serii V w formie subskrypcji prywatnej przeprowadzanej w drodze oferty publicznej na podstawie prospektu z wyłączeniem prawa poboru. Spółka zwołała kolejne NWZ na 22 marca 2021 r. w celu głosowania uchwały w zakresie nowej emisji, wskazano również.

Warunkiem uzyskania finansowania dłużnego w wysokości do 30 mln zł jest m.in. podpisanie przez Mabion z Novavax umowy na komercyjną produkcję kandydata na szczepionkę: NVX-CoV2373.

„Cieszymy się, że państwo polskie zdecydowało się wesprzeć starania naszej spółki w walce z globalną pandemią. Liczymy, że sprawny transfer technologii i pomyślne przeprowadzenie serii testowych otworzą nam drogę do seryjnej produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novovax przeciw COVID-19” – powiedział członek rady nadzorczej delegowany do wykonywania czynności członka zarządu Mabionu Adam Pietruszkiewicz.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową 3 marca 2021 roku. Na jej podstawie w I połowie tego roku spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373 Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy.

Źródło: ISBnews