Szczepionka Moderny chroni przed koronawirusem brytyjskim i z RPA

Szczepionka Moderny chroni przed koronawirusem brytyjskim i z RPA
Fot. stock.adobe.com/alphaspirit
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szczepionka firmy Moderna, zwana mRNA-1273, jest skuteczna na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa - podał amerykański koncern w poniedziałkowym oświadczeniu.

Według Moderny eksperci firmy swoje wnioski oparli na testach i stoją na stanowisku, że szczepionka „będzie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa”.

W oświadczeniu podkreślono, że koncern będzie pracować nad podawaniem dodatkowej, trzeciej dawki, aby jeszcze bardziej zwiększyć ochronę przed nowymi wariantami.

Szczepionka także chroni przed wirusem z RPA

„Badanie nie wykazało istotnego wpływu na poziomy przeciwciał przeciwko wariantowi B.1.1.7 w porównaniu z mutacjami wcześniejszymi” – oświadczyła Moderna, odnosząc się do wariantu brytyjskiego.

Zaobserwowano natomiast „sześciokrotne zmniejszenie” poziomów przeciwciał przeciwko wariantowi z Republiki Południowej Afryki (B.1.351), jednak „pomimo tego zmniejszenia” poziomy przeciwciał „pozostają powyżej poziomu, który niezbędny jest do zapewnienia ochrony” – podkreśliła Moderna.

Będzie wskazana trzecia dawka?

„Jesteśmy zachęceni tymi nowymi danymi, które wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka Moderna przeciwko Covid-19 powinna chronić przed nowymi wariantami” – powiedział szef Moderny Stephane Bancel, cytowany w komunikacie prasowym. „Ale na wszelki wypadek (…) testujemy jeszcze wzmocnienie szczepionki przeciwko wariantowi z RPA” – wyjaśnił.

Firma zamierza także przetestować wpływ aplikowania trzeciej dawki już istniejącej szczepionki.

Źródło: PAP BIZNES