Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce: ruszyły zapisy, jak się zgłosić?

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce: ruszyły zapisy, jak się zgłosić?
Fot. stock.adobe.com/M.Dörr & M.Frommherz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od piątku 15 stycznia rozpoczęła się rejestracja pierwszych osób, które chcą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19, spoza tzw. grupy 0.

Do pierwszej grupy, która od 15 stycznia może zgłosić się na szczepienia przeciwko COVID-19, należą osoby, które ukończyły 80 lat.

Kolejna grupa seniorów, czyli osoby powyżej 70. roku życia będą miały możliwość rejestracji na szczepienia od 22 stycznia.

Same zaś szczepienia seniorów mają ruszyć 25 stycznia.

Czytaj także: Prywatne sieci medyczne dołączają do programu szczepień przeciw COVID-19 >>>

Jak można zgłosić się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Na szczepienie można zarejestrować się na trzy sposoby:

1. Rejestracja telefoniczna

Dla osób chcących skorzystać ze szczepionki przeciwko COVID-19 uruchomiona została specjalna infolinia pod numerem 989 (22 62 62 989 dla osób dzwoniących z zagranicy).

2. Rejestracja online

Na szczepienie przeciw COVID-19 można zapisać się także na stronie internetowej: pacjent.gov.pl. Aby to zrobić, potrzebny jest Profil Zaufany.

3. Rejestracja w punkcie szczepień

Na szczepienie przeciw COVID-19 można zgłosić się także bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie rządowej

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości apeluje ws. szczepień przeciw COVID-19 >>>

Zgłoszenie chęci zaszczepienia się

Z kolei osoby młodsze, pomiędzy 18. a 69. rokiem życia, od 15 stycznia mogą zgłosić chęć zaszczepienia się na stronie: gov.pl/szczepimy się.

Należy pamiętać, że takie zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja na szczepienie. Osoby młodsze muszą bowiem poczekać na swoją kolej. Kiedy będzie zbliżał się termin rozpoczęcia szczepień dla ich grupy wiekowej, otrzymają maila z powiadomieniem i będą mieć pierwszeństwo w otrzymaniu szczepionki.

Ilu chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19?

Od chwili uruchomienia rejestracji dla seniorów powyżej 80. roku życia do godz. 10.00 do szczepień przeciw COVID-19  zarejestrowało się ponad 127,7 tys. osób, gotowość do zaszczepienia się zadeklarowało też ponad 474 tys. pacjentów, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

„Do tej pory, do tego momentu zarejestrowało 127 796 seniorów powyżej 80 roku życia. Rejestrowały się te osoby za pośrednictwem […] trzech kanałów, czyli infolinii numer 989, za pośrednictwem strony internetowej czyli internetowego konta pacjenta i osobiście w poz-etach” – powiedział Dworczyk w trakcie konferencji prasowej.

Zgłoszenie gotowości do szczepienia również cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.[…] Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i […] 377 tys. zostało potwierdzonych przez klikniecie w specjalny link, wysłany przez system do zgłaszającego się, jako osobę gotową do przyjęcia szczepienia.

Poinformował, że w ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tys. razy, w ciągu jednej godziny miało miejsce ponad 10 mln odsłon strony, za pośrednictwem której można wysyłać zgłoszenia.

Czytaj także: Pfizer zmniejsza dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 dla Europy >>>

Podał także, że w czwartek terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4 787 punktów w całej Polsce. I właśnie dla tych punktów uruchomiana została rejestracja za pośrednictwem centralnego kalendarza. Terminów, które zostały wystawione było około 1,5 mln.

Źródło: aleBank.pl, ISBnews