Prezentacje: Systemy ZBP- Skuteczny sposób na oszustów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Sektor bankowy nieustannie narażony jest na działania przestępcze i próby wyłudzeń. Skierowane są one nie tylko przeciwko bankom, ale również przeciwko ich klientom.

Mimo doskonale znanych mechanizmów działania, grupom przestępczym często udaje się opracować zupełnie nowy rodzaj oszustwa, który początkowo może być bardzo skuteczny. Dlatego też niezwykle ważna jest szybka i precyzyjna wymiana informacji pomiędzy zainteresowanymi instytucjami. Z rekomendacji Komitetu ds. Bezpieczeństwa Banków powstał więc System Wymiany Ostrzeżeń o Zagrożeniach.

System SWOZ został zaprojektowany jako narzędzie szybkiego ostrzegania o zagrożeniach pomiędzy komórkami bezpieczeństwa banków. Stanowi swoistą „bazę wiedzy” o nowych rodzajach oszustw oraz mechanizmach postępowań przestępców wraz z opisem podjętych działań. Chodzi przede wszystkim o ryzyko istotnych strat spowodowane wszystkimi kategoriami przestępstw na szkodę banków i ich klientów. Nie zawsze opisywany mechanizm oszustwa jest nowy, zdarzają się sytuacje, w których grupy przestępcze wracają do metod stosowanych wiele lat temu i wydawałoby się już zapomnianych.

Jest to szybki i bardzo skuteczny kanał informacyjny – mówi Jolanta Adamska z banku BRE Hipoteczny. – Pojawiają się tam szczegółowe informacje na temat metod działania oszustów. Banki, które zdecydowały się na przystąpienie do SWOZ, mają dodatkowe wsparcie w zakresie działań prewencyjnych i znacznie łatwiej mogą przeciwdziałać chociażby praniu brudnych pieniędzy.

Dariusz Polaczyk
dyrektor Departamentu Zapobiegania i Wykrywania Defraudacji BZ WBK, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Banków przy Związku Banków Polskich, przewodniczący Komitetu Uczestników SWOZ

Jednym z priorytetowych działań Komitetu ds. Bezpieczeństwa Banków jest rozwój systemów wymiany informacji, wśród których SWOZ stanowi bardzo istotny element komunikacji między bankami. Dążymy do tego, by stał się podstawowym kanałem informacyjnym dla banków. Do pierwotnego założenia, że będzie to sposób na szybką wymianę informacji na temat przestępstw w sektorze bankowym, doszła lista dyskusyjna i możliwość kontaktowania się z pracownikami innych komórek bezpieczeństwa.. Staramy się również umieszczać w SWOZ materiały edukacyjne dotyczące tematyki przeciwdziałania przestępstwom. Udało nam się pozyskać do współpracy renomowanych partnerów, m.in. Ernst&Young, PricewaterhouseCoopers, KPMG czy Deloitte, które ramach SWOZ udostępniają bezpłatnie swoje materiały w postaci prezentacji i raportów. Dzięki temu system staje się również repozytorium ciekawych materiałów dotyczących problematyki przestępstw na szkodę banków.

Nasze działania cały czas będą nastawione na uatrakcyjnienie SWOZ i przyciągnięcie do systemu kolejnych banków, ponieważ siłą tego rozwiązania jest przede wszystkim jak największa grupa aktywnych użytkowników.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI