Sympozjum w Jackson Hole: Jerome Powell zapowiada tapering już w 2021 roku
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,69 proc., do 35.455,80 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,88 proc., do 4.509,37 pkt.
Nasdaq Composite wzrósł o 1,23 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.129,50 pkt.
W skali całego tygodnia wszystkie trzy główne indeksy zanotowały wzrosty. Dow zyskał 0,96 proc., S&P 500 wzrósł o 1,52 proc., a Nasdaq zwyżkował 2,82 proc.
Wystąpienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole
Wydarzeniem dnia, na które rynki czekały od kilku tygodni, było wystąpienie prezesa Fed Jerome’a Powella podczas sympozjum w Jackson Hole.
Powell poinformował, że zgadza się z oceną, że Fed powinien zacząć ograniczać skalę skupu aktywów w bieżącym roku, podobnie jak oceniała w lipcu większość członków FOMC. Zastrzegł jednak, że moment rozpoczęcia taperingu oraz jego tempo nie będą sygnalizowały terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.
Moment rozpoczęcia oraz tempo zbliżającego się wygaszania skupu nie będą bezpośrednio sygnalizowały momentu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych
„Komunikowaliśmy, że będziemy kontynuować skup aktywów w obecnym tempie dopóki nie zobaczymy znaczącej dalszej poprawy w kierunku realizacji celów polityki monetarnej, czyli osiągniecia pełnego zatrudnienia i stabilności cen (…). Moim zdaniem przesłanka 'dalszej znaczącej poprawy’ względem inflacji została spełniona.
Widać także wyraźny proces w kierunku osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Na posiedzeniu FOMC w lipcu byłem zdania, podobnie jak większość uczestników, że jeżeli gospodarka będzie rozwijać się zasadniczo zgodnie z oczekiwaniami, byłoby właściwe rozpocząć ograniczanie tempa skupu aktywów w bieżącym roku” ‒ wynika z treści przemówienia Powella.
Moim zdaniem przesłanka 'dalszej znaczącej poprawy’ względem inflacji została spełniona
„Moment rozpoczęcia oraz tempo zbliżającego się wygaszania skupu nie będą bezpośrednio sygnalizowały momentu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych, względem których wskazaliśmy na inne i bardziej zasadnicze przesłanki” ‒ dodał.
Powell podkreślił swój wieloletni pogląd, że chociaż inflacja gwałtownie wzrosła, powodując trudności dla milionów Amerykanów, przyspieszenie cen powinno spowolnić, gdy gospodarka będzie dalej normalizować się po pandemii i ustąpią niedobory podaży.
„Historia sugeruje, że Fed nie powinien przesadnie reagować na
tymczasowe wzrosty cen, zbyt agresywnie wycofując swoje wsparcie dla gospodarki. Mogłoby to osłabić wzrost zatrudnienia” – powiedział szef Rezerwy Federalnej.
Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska w swojej analizie napisali: „Oczekujemy, że program luzowania ilościowego zostanie wygaszony w III kw. 2022 r., a pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi na początku 2023 r. Taki scenariusz jest spójny z wypowiedzią J. Powella, który zaznaczył, że zakończenie skupu aktywów nie oznacza automatycznie rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych. Wystąpienie prezesa FED zostało interpretowane jako gołębie, a tym samym przyczyniło się do wzrostu kursu EURUSD i spadku kursu EURPLN.”
Czytaj także: Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. i ocenił możliwość redukcji programu skupu aktywów
Opinie członków FOMC
Wcześniej w piątek kilkoro członków FOMC wysłało na rynek bardziej jastrzębie sygnały, opowiadając się za rozpoczęciem taperingu w październiku lub „jak najszybciej” (przegląd wypowiedzi na końcu depeszy).
Prezes Fed Cleveland Loretta Mester powiedziała w Bloomberg TV, że czułaby się „komfortowo” z tym, by we wrześniu Fed dyskutował o planach taperingu. Dodała, że ten proces można byłoby rozpocząć jeszcze w bieżącym roku i zakończyć w połowie 2022 r.
Prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic powiedział w piątek (27.08.) agencji Reuters, że „czułby się komfortowo”, gdyby Fed rozpoczął proces wygaszania skupu w październiku, z całkowitym zakończeniem pod koniec I kw. 2022 roku. Start taperingu na jesieni Bostic uzależnił od kontynuacji poprawy na amerykańskim rynku pracy w obecnym tempie ‒ w ostatnich dwóch miesiącach w USA utworzono po niecałe 1 mln nowych miejsc pracy poza rolnictwem. Bosticowi do podjęcia decyzji o taperingu wystarczyłby w sierpniu odczyt na poziomie ok. 700 tys.
Z kolei w Bloomberg TV Bostic powiedział, że Fed może wygaszać skup aktywów szybciej niż poprzednio ze względu na siłę gospodarki, a pierwsza podwyżka stóp procentowych mogłaby nastąpić pod koniec 2022 r.
Prezes Fed z Dallas Robert Kaplan stwierdził w piątek (27.08.) w Bloomberg TV, że tapering powinien rozpocząć się „jak najszybciej” i potrwać ok. 8 miesięcy.
James Bullard, prezes Fed z St. Louis ocenił, że tapering nie zaszkodzi rynkom, jest do pewnego stopnia w cenach, a dalszy skup aktywów przez Fed może wręcz wyrządzać szkodę w gospodarce.
Czytaj także: Wysoka inflacja w USA, ale FED nie myśli od podwyżce stóp procentowych
Gospodarka USA w sierpniu 2021 roku
Obecnie Fed skupuje miesięcznie aktywa za 120 mld USD (80 mld USD Treasuries i 40 mld USD papierów zabezpieczonych hipoteką, MBS).
Po publikacji przemówienia Powella osłabiał się dolar ‒ względem koszyka o 0,4 proc. do 92,7 pkt. (indeks DXY), a rentowności 10-letnich Treasuries powiększyły spadek o 1-2 pb. do 1,32-1,33 proc.
Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, spadł w sierpniu do 70,3 pkt. z 81,2 pkt. miesiąc wcześniej – podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 70,2 pkt.
Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu wzrosły 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Konsensus wynosił 1,0 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 1,2 proc., po korekcie z 1,1 proc.
Wydatki amerykańskich konsumentów w lipcu wzrosły o 0,3 proc. mdm, po wzroście 1,1 proc. miesiąc temu, po korekcie z 1,0 proc. Oczekiwano wzrostu o 0,4 proc. mdm.
Dochody Amerykanów wzrosły o 1,1 proc. wobec wzrostu o 0,2 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 0,1 proc. Tu rynek oczekiwał 0,3 proc. mdm.
Czytaj także: Stopy procentowe w USA na razie bez zmian; będą dwie podwyżki do końca 2023 roku?