Strefa VIP: Znaczki na wagę złota

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Znaczki są najbardziej wartościowym towarem pod względem wagowym. Kilogram szwedzkiego znaczka "Tre Skilling Banco yellow" z 1855 r. kosztowałby 86 mld dolarów.

Ewa Bednarz

Salomon Brothers uważa, że rzadkie walory filatelistyczne plasują się wśród czterech najlepszych inwestycji XXI wieku, dając przeciętną roczną stopę zwrotu na poziomie 10 proc. Zyski z tak ulokowanych pieniędzy są więc oczywiste, a mimo to filatelistyka wciąż jest najbardziej niedocenionym segmentem kolekcjonerstwa.

Oferta na gruby portfel

Żeby inwestować w znaczki, niekoniecznie trzeba być znawcą. W przygotowaniu portfeli inwestycyjnych może pomóc wyspecjalizowana firma. Brytyjski Stanley Gibbons Investments ma np. w ciągłej sprzedaży wiele rzadkich okazów w szerokim przedziale cenowym. Ulokowanie w nich miliona funtów nie stanowi większego problemu. W skład portfela może wejść np. koperta z 1840 r., wysłana z Londynu do Brighton, ofrankowana dwoma dwupensowymi znaczkami w kolorze niebieskim oraz jedną czarną jednopensówką. Wszystkie trzy znaczki w pięknym stanie z szerokimi marginesami dokładnie skasowane kasownikiem w postaci krzyża maltańskiego w kolorze czerwonym, oferowane są z certyfikatem eksperta i kosztują 75 tys. funtów. Do tego można dołożyć poziomą parę czystych jednopensowych znaczków w kolorze czarnym z 1840 r. w dobrym stanie, z szerokimi marginesami oraz oryginalną gumą. Bardzo rzadki walor z certyfikatem eksperta, wart jest 28 tys. funtów. Klient z bardziej zasobnym portfelem zamiast dwóch jednopensówek może wybrać walor składający się z czterech nierozerwanych znaczków za 70 tys. funtów. Cechą wspólną oferowanych rarytasów jest absolutnie pewny wzrost ich wartości w niedalekiej przyszłości.

 

Inverted Jenny, znaczek z 1918 r. wyemitowany w Stanach Zjednoczonych (z odwróconym środkiem), w katalogu Scott 2005 wyceniany jest na 200 tys. dolarów (znaczek czysty). Czworoblok Invertet Jenny sprzedany w 2007 r. na aukcji w Stanach Zjednoczonych za 1 mln dolarów.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI