Strefa VIP | Ze storczykiem we włosach

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ta wyspa to wiecznie zielony podzwrotnikowy raj z niewiarygodną ilością różnych gatunków kwiatów. Koi łagodnym klimatem. A przy tym ma wspaniale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

TEKST I ZDJĘCIA: ALEKSANDER Z. RAWSKI

Na Maderę warto wybrać się nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale także różnorodność krajobrazu. Rozległe zielone doliny występują tutaj na zmianę ze wspaniałymi lasami endemicznymi i eukaliptusowymi, tarasowo ukształtowanymi polami, skalistym wybrzeżem i malowniczymi wodospadami. Wokół wyspy coś dla miłośników nurkowania – fascynujący podwodny świat. Usatysfakcjonowani będą także pasjonaci wycieczek pieszych i rowerowych, amatorzy połowu ryb na otwartym morzu, osoby uprawiające paraglaiting oraz gracze w golfa. Najlepszą bazą wypadową do podróżowania po wyspie jest jej stolica – Funchal.

Kąpiel w wulkanie

Turysta lubiący niezależność nie będzie korzystał z publicznych środków lokomocji, ale wynajmie samochód lub w hotelu, w którym mieszka, zarezerwuje miejsce na jednej z wycieczek. Podróżowanie można rozpocząć od wyprawy na zachód wyspy. Z Funchal jedzie się wzdłuż południowego wybrzeża i wkrótce skręca w głąb wyspy. Jedzie się niemal przez sam jej środek (koło Riberia Brava), mijając po drodze przełęcz Encumeada (1007 m n.p.m.). Dalej kręta droga, częściowo wykuta w skale z wieloma małymi wodospadami, prowadzi wzdłuż wybrzeża północnego przez Sao Vicente, gdzie można zwiedzić wulkaniczne jaskinie powstałe ok. 400 tys. lat temu oraz przez osadę Seixal z jedyną na wyspie czarną plażą.


Główną atrakcję Porto Moniz są naturalne baseny z wodą morską, usytuowane bezpośrednio w skałach pochodzenia wulkanicznego. Powrót do hotelu odbywa się przez płaskowyż Paul da Serra (1500 m n.p.m.) pokryty wrzoścem, który wyrasta tutaj do wysokości zwykłych drzew. Koniecznie należy zatrzymać się w malowniczej miejscowości rybackiej Camara De Lobos, w której niegdyś malował Pablo Picasso, a w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku zatrzymywał się angielski premier Winston Churchill (jest tam restauracja o jego nazwisku). Potem, drogą wijącą się wśród lasów eukaliptusowych, należy wjechać na Cabo Girao, 580-metrową ścianę klifu, najwyższą w Europie. Z punktu widokowego roztacza się wspaniała panorama morza i zielonego pasa wybrzeża.

Wśród wielorybników

Najważniejszym akcentem wyprawy na wschód jest Pico do Arieiro o wysokości 1818 m n.p.m., do którego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI