Strefa VIP: Zdarzyło się – W marcu 1850 roku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2010.03.foto.121.a.100xByło to w poniedziałek 11 marca 1850 r. Działacze Ligi Polskiej na czele z Tomaszem Borowiczem z Brodnicy oraz Leonem Śmitkowskim i Cezarym Platerem z Mórki założyli Towarzystwo Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Śremie.

Przemysław Wiśniewski

Głównym celem Towarzystwa było niesienie pomocy finansowej i organizacyjnej miejscowej ludności, umożliwiając w ten sposób rozwój drobnej produkcji. Swą ofertę kierowało do mniej majętnej części społeczeństwa, by ta składała na procent niewielkie sumy. Zasobniejszym zaś udzielała czasowych pożyczek. A choć w 1839 r. powstała w Poznaniu Kasa Oszczędności Miasta Poznania, to jednak Towarzystwo w Śremie stanowiło pierwowzór polskiej instytucji drobnego kredytu wekslowego.

Niedobry czas dla polskości

Kanclerz Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen powiedział: Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście – wytępić ich. Gospodarna Wielkopolska dawnej Rzeczpospolitej przerodziła się pod zaborem pruskim w zaplecze rolnicze dla Śląska i Berlina. Gdańsk, ongiś Regina Maris, przemienił się w miasto garnizonowe i urzędnicze. Zapleczem portowym dla Berlina był Szczecin. A dla Prus Królewiec. Perłą w koronie stał się Górny Śląsk z ogromnymi złożami czarnego złota i z zatwardziałą polską śląskością tamtejszych mieszkańców. Z tą całą polskością od Panwi po Wartę i Noteć trzeba było zrobić porządek. Oczywiście w granicach obowiązującego prawa!

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI