Dwugłos – Jakie decyzje dotyczące stóp procentowych podejmie w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej? | Czego można spodziewać się po obecnym układzie RPP?

Dwugłos – Jakie decyzje dotyczące stóp procentowych podejmie w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej? | Czego można spodziewać się po obecnym układzie RPP?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aleksandra Natalli-Świat (PiS) wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jedną z pierwszych decyzji RPP będzie obniżka stóp procentowych - spodziewam się tego na podstawie zapowiedzi ministra finansów, który twierdzi, że średnioroczna inflacja będzie wynosiła w tym roku jeden procent.

A czego się spodziewam po nowym składzie RRP? Przede wszystkim rozsądku. W moim przekonaniu nie są potrzebne żadne gwałtowne ruchy. Mam nadzieję, że rada będzie kontynuowała politykę z ostatnich miesięcy, czyli nie będzie nerwowych reakcji na ewentualne podwyżki cen oraz wzrost inflacji.

Na marginesie mówiąc, jestem zdania, że główny instrument, jakim dysponuje RPP – czyli stopy procentowe – ma w tej chwili relatywnie niewielki wpływ na to, co się dzieje. Oprocentowanie kredytów coraz bardziej zależy od wartości oprocentowania depozytów i możliwości pozyskania środków. Od tego też zależy wielkość akcji kredytowej.

Dziś trudno jest określić, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI