Rynek Finansowy: Kronika – luty 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Wydarzenia i wskaźniki

 • Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację T dotyczącą zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Wprowadzenie nowych zasad postępowania oznaczać będzie podwyższenie kosztów działalności bankowej. Rekomendacja KNF w obecnej, restrykcyjnej wersji odcina całkowicie od kredytowania ludzi o niskich dochodach. Pogłębi się problem wykluczenia z obrotu finansowego i z życia gospodarczego wielu klientów banków.

 • Były szef nadzoru finansowego Wojciech Kwaśniak twierdzi, że nowe ograniczenia dotyczące kredytów indywidualnych mogą negatywnie odbić się zarówno na bankach, jak i na klientach. Uważa, że działania KNF nie są w 100 procentach trafne. – Jeśli weźmiemy razem wszystkie okoliczności, pojawia się wątpliwość, czy słuszna pewnie w większości proponowanych rozwiązań propozycja, aby lepiej zarządzać ryzykiem i poprawić standardy badania zdolności kredytowej, jest wprowadzana w optymalnym czasie i w odpowiedni sposób. Mnie osobiście wydaje się, że regulator mógł w tym momencie skorzystać z innych instrumentów nadzorczych – podkreśła Wojciech Kwaśniak.
 • FM Bank SA, otrzymał licencję KNF na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Ma oferować mikro i małym firmom nowoczesne usługi bankowe oraz środki finansowe na rozwój i inwestycje. Od marca br. w ofercie znajduje się pełen pakiet produktów bankowych, w tym: konkurencyjnie oprocentowane rachunki bieżące (3,5 proc.), rachunki walutowe, karty kredytowe, rozbudowana oferta kredytowa i depozytowa oraz gwarancje bankowe. Dopełnieniem oferty będzie indywidualne doradztwo i obsługa przez dedykowanych pracowników banku oraz pakiet usług assistance.
 • Najcenniejszą polską marką jest Bank PKO BP. „The Banker” wycenia jego logo na ponad miliard dolarów. Daje to 129. pozycję w przygotowywanym przez brytyjski magazyn rankingu 500. najdroższych bankowych marek. Obok PKO BP w zestawieniu znalazły się jeszcze nazwy dziewięciu polskich instytucji. Wartość ich marek wzrosła w ub. r. aż o 85 proc., wycena instytucji z pozostałych krajów powiększyła się o niespełna 4 proc. Najcenniejsze na świecie bankowe logo należy do brytyjskiego HSBC – warte jest 28,5 mld dolarów.
 • W ramach plebiscytu „Złoty Bankier 2009”, zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy, internauci głosowali na najlepsze produkty finansowe dla osób indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Opinię na temat 46 banków zakwalifikowanych do konkursu wyraziło ponad 4 tys. osób. Tytuł „Złotego Banku 2009 roku” uzyskał mBank – w ogólnej klasyfikacji zdobył najwięcej wskazań.
 • Według danych GUS produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 8,5 proc. w porównaniu do stycznia ub. roku. Wówczas spadła o 15,3 proc. w porównaniu do stycznia 2008 r. W grudniu tempo wzrostu produkcji wyniosło 7,4 proc. Nie sprawdziły się obawy, że ostra zima przeszkodzi naszemu przemysłowi. Według ekspertów w kolejnych miesiącach tempo wzrostu produkcji może być nawet dwucyfrowe.
 • Od chwili wejścia do Unii Europejskiej z jej budżetu otrzymaliśmy o 20 mld euro więcej, niż do niego wpłaciliśmy. W ubiegłym roku transfery środków unijnych do Polski wyniosły 9,2 mld euro, a wpłaty do budżetu UE 3,2 mld euro. W ramach Nowej Perspektywy Finansowej 2007-2013, w ubiegłym roku wpłynęło do Polski 5,2 mld euro.
 • W zaktualizowanym programie konwergencji resort finansów prognozuje, że dług publiczny w relacji do PKB, według metodologii memoriałowej ESA95, wyniesie w tym roku 53,1 proc., w 2011 r. – 56,3 proc., zaś w 2012 r. – 55,8 proc. Natomiast wzrost PKB osiągnie w tym roku 3 proc., w przyszłym – 4,5 proc., zaś w 2012 r. – 4,2 proc. W takim scenariuszu tempa wzrostu PKB, deficyt sektora finansów publicznych zejdzie w 2012 r. do 2,9 proc. Jeśli spełni się założony wariant ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI