Strefa VIP : Raj z morskiej piany

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.05.foto.96.a.150xWystarczy zadrasnąć ziemię, by znaleźć tu ślady wspaniałej cywilizacji, sięgającej IV wieku p.n.e. Na Cypr przyciągają jednak turystów nie zabytki czy folklor, ale cudowny klimat, plaże, piękne winnice i wyszukana kuchnia.

Tekst i zdjęcia: Aleksander Z. Rawski

Legenda głosi, że na zachodnim wybrzeżu wyspy, w miejscu gdzie z morza wyrastają skały Petra tou Ramiou, narodziła się z morskiej piany Afrodyta – bogini miłości i piękna. Cypryjczycy wierzą, że ten, kto w czasie pełni Księżyca zdoła opłynąć skały, odmłodnieje o tyle lat, ile wykona okrążeń. Jeżeli dodamy, że narodził się tu także Bachus, bóg wina i wszelkich uciech – wyspa okaże się wymarzonym miejscem ziemskich rozkoszy. Zwłaszcza że antyczny skrawek lądu jest rajem również dla amatorów leniuchowania na plaży. Cypr to wielka baza turystyczna.

Księga historii

Wzdłuż całego wybrzeża wzniesiono pensjonaty, domy wypoczynkowe i luksusowe hotele, każdy z basenem, kortami tenisowymi, kafejkami, parkiem porosłym tropikalną roślinnością i własną piaszczystą plażą. Liczne szkoły windsurfingu i nurkowania wprost prowokują do tego, by ani na chwilę nie opuszczać wody. Za perłę wypoczynkową wyspy uchodzi Ayia Napa i Portaras. Piasek jest tu bielszy niż gdzie indziej, a morze jakby cieplejsze. Pełno tu skalistych zatoczek z małymi piaszczystymi plażami. A w mieście na turystów czekają dziesiątki nocnych klubów i dyskotek otwartych do białego rana.

Cały obszar wyspy, wielkości zaledwie dwóch naszych województw, to otwarta księga historii. W Larnace, w kościele św. Łazarza – który po wskrzeszeniu przez Jezusa, jak mówi Nowy Testament, przebywał na Cyprze przez 30 lat i tu został pochowany – znajduje się złoty relikwiarz ze szczątkami świętego. Natomiast tuż pod miastem, nad brzegiem słonego jeziora, gdzie zmarła ciotka proroka Mahometa, wznosi się pośród pierzastych pióropuszy palm przepiękny pałac Hala Sultan Tekle – cel muzułmańskich pielgrzymów z całego świata. W Pafos, w domu Dionizosa i Tezeusza, zachowały się mozaiki z czasów rzymskich, a na wschód od Limassol – ruiny stolicy starożytnego królestwa z IV wieku p.n.e. i grecko-rzymski teatr. Skruszony przez czas, pożółkły od słońca kamień nasuwa smutne refleksje o przemijaniu wielkich kultur i cywilizacji. A wokół niczym niezmącona cisza. Brak tu natrętnych tubylców i przewodników, którzy obrzydzić mogą podziwianie nawet najwspanialszych dzieł sztuki.

Skarb templariuszy

Docenili wyspę templariusze, którzy zamek-twierdzę w Kolosi (...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI