Strefa VIP: Portfel pełen procentów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.12.foto.84.a.100xPo silnych spadkach głównych indeksów giełdowych i po wyparowaniu miliardów dolarów zainwestowanych w akcje inwestorzy stali się ostrożniejsi. Nieruchomości, niczym giełda, nie dają już takich możliwości lokowania kapitału jak przed kryzysem. Dlatego inwestujący poszukują nowych możliwości zarabiania, przy okazji obarczonych mniejszym ryzykiem. Takie daje np. alkohol.

Paweł Raduła

Nie chodzi jednak o pospolite trunki dostępne w pierwszym lepszym sklepie monopolowym, ale o wyszukane, markowe alkohole. Obecnie z całej gamy piw, wódek, win, whisky, rumów, nalewek i wielu innych alkoholi inwestuje się jedynie w wina i whisky.

Obrót tymi gatunkami regulują nawet własne indeksy. Największym dla wina jest Liv-ex (London International Vintners Exchange), a dla whisky WWI (World Whisky Indeks).

Pośrednicy oferują wina nie tylko zabutelkowane, ale także w formie en primeur, czyli wina leżakującego jeszcze w beczce, które do odbioru jest zwykle po 18 -24 miesiącach.

W ramach Liv-ex wyróżniamy kilka podindeksów. Najważniejszym jest Liv-ex100. Indeks ten składa się w większości z najlepszych win z rejonu Bordeaux, jedynie ok. 3-4 proc. tego indeksu stanowią trunki z innych regionów. Drugim, niżej notowanym, jest Liv-ex500, tutaj różne odmiany Bordeaux stanowią „zaledwie” 70 proc., na pozostałe 30 proc. składają się wina z Burgundii (17 proc.), wina włoskie (6 proc.) oraz wina z nowego świata (1,5 proc.). Charakteryzuje się on większą zmiennością niż Liv-ex100, a ceny osiągane przez trunki są niższe.

Opłacalność

Wartość indeksu stu najlepszych win (Liv-ex100) od trzech lat rośnie. Najwyższą osiągnął na przełomie czerwca i lipca 2008 r. – przekroczył wówczas 250 punktów. W sierpniu jednak nastąpiło załamanie, w jego efekcie kurs poniżej 200 punktów. Od stycznia tego roku indeks ponownie rośnie. W październiku, w stosunku do września, Liv-ex100 zanotował wzrost o 1,9 proc., a w ujęciu rok do roku o 9,5 proc. – Inwestycje w wina są bardzo zyskowne. W skali pół roku niektórzy klienci, którzy zakupili wina już niedostępne na rynku, osiągnęli zysk 70-80 proc. Zatem stopa zwrotu na poziomie 100 proc. w skali roku jest jak najbardziej realna – mówi Krzysztof Maruszewski, dyrektor Działu Inwestycji Alternatywnych Wealth Solutions

Ceny wina zależą od wielu czynników. Oprócz oczywistej relacji podaży do popytu wpływ mają również warunki klimatyczne regulujące czas dojrzewania winorośli, rok produkcji, winnica, z jakiej trunek pochodzi oraz ocena Roberta Parkera, znawcy wina, uznawanego za wyrocznię, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI