Strategiczne partnerstwo OChK i Microsoft. Powstanie regionalny hub technologiczny Polskiej Doliny Cyfrowej

Strategiczne partnerstwo OChK i Microsoft. Powstanie regionalny hub technologiczny Polskiej Doliny Cyfrowej
Fot. stock.adobe.com/ jijomathai
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z globalną spółką technologiczną Microsoft. Tym samym otwiera kolejny rozdział w rozwoju budowanej w Polsce platformy, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki.

#MarkLoughran: Ogłaszamy partnerstwo z #OChK i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, do rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce #Microsoft #HubTechnologiczny #Cyfryzacja #Multicloud #DataCenter @Microsoft @PKOBP @Grupa_PFR

Dostępna w Polsce globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej.

Inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów.

-Naszą misją jest wzmocnienie potencjału ludzi i organizacji w Polsce, aby mogli osiągać więcej – powiedział Jean-Phillippe Courtois, executive vice president and president, Microsoft Global Sales, Marketing and Operations.

Polska Dolina Cyfrowa

W ramach umowy partnerstwa z OChK, Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

‒ Partnerstwo z Microsoft to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem ‒ zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej.

OChK dostarcza usługi w modelu multicloud dając klientom swobodę wyboru między wariantami adopcji rozwiązań chmurowych i oferując technologie, które najlepiej pasują do ich modelu biznesowego. Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty ‒ powiedział Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

‒ Jesteśmy zaufanym partnerem, który zapewnia bezpieczeństwo, pełną zgodność z lokalnymi regulacjami oraz lokalizację danych w Polsce. W tym kontekście decyzja Microsoft o utworzeniu tu pierwszego regionu przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej doskonale współgra z naszą misją dodał prezes OChK.

Polski nowy region data center

Nowy region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft.

‒ Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów.

Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce ‒ powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Cyfrowa transformacja to wielka szansa na to, by szybciej i skuteczniej uporać się z obecnym kryzysem. Technologia chmurowa to przyszłość, którą chcemy realizować już dzisiaj – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, jednego z dwóch założycieli Operatora Chmury Krajowej.

Platforma chmurowa Azure i Microsoft 365

Partnerstwo z Microsoft pozwala OChK na dodatkową dywersyfikację oferty. Rozszerza ją o rozwiązania platformy chmurowej Azure, m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT).

W ofercie OChK znajdą się także rozwiązania Microsoft 365, zapewniające dostęp do aplikacji zwiększających produktywność, dostępnych jako usługa w chmurze i dostarczanych jako część otwartej platformy wspierającej procesy biznesowe.

Już od momentu podpisania umowy Microsoft i OChK będą wspólnie wspierać przedsiębiorstwa i instytucje świadczące usługi doradcze, wdrożeniowe i opracowujące projekty transformacyjne, na korzystnych rynkowo warunkach.

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy.

Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy.

Partnerzy OChK: najpierw Google, teraz Microsoft

Partnerstwo z Microsoft to kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez Chmurę Krajową w ciągu półtora roku od ogłoszenia powołania spółki przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju.

We wrześniu 2019 roku OChK podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Fundamentem działań Chmury Krajowej jest zaawansowane bezpieczeństwo cyfrowe. OChK działa na podstawie prawa polskiego i zapewnia pełną zgodność regulacyjną, co ma szczególne znaczenie dla podmiotów, których działalność podlega specyficznym uwarunkowaniom prawnym, w tym dotyczącym lokalizacji danych.

Źródło: Operator Chmury Krajowej, Microsoft