Stosunki międzynarodowe odbijają się na strefie euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

durlej.agnieszka.01.150x170Włochy pozostawały bez przywódcy kraju, natomiast banki cypryjskie zostały otwarte po raz pierwszy w ciągu tygodnia ze ścisłą kontrolą kapitału. Negatywne warunki  odbiły się na euro, które zaliczyło spore spadki: 4-miesięczne w stosunku do dolara i 2-miesięczne w stosunku do funta.

Dane gospodarcze opublikowane w strefie euro nie pomogły, a prognozy dla wzrostu  pozostały ponure. Po drugiej stronie Atlantyku dane okazały się zgodne z prognozami, odzwierciedlając umiarkowany wzrost gospodarczy.

Inwestorzy byli zachęcani do zakupu bezpiecznych  walut biorąc pod uwagę spore  zamieszanie w Europie oraz  nowe zagrożenie płynące ze strony  Korei Północnej. Korea Północna bezpośrednio zagroziła amerykańskim bazom wojskowych na Guam oraz w  Japonii, a także odcięła część połączeń komunikacyjnych  z południową częścią półwyspu. Wydarzenia w Europie zdominowały uwagę inwestorów po komentarzach lidera Eurogrupy Dijsselbloema, który zasugerował, że Cypr może służyć jako wzór dla przyszłych problemów bankowych w strefie euro. Perspektywa, że właściciele kont indywidualnych zapłacą za błędne decyzje banków, zatrzęsła inwestorami, część których zaczęła oczekiwać podobnych kłopotów w krajach peryferyjnych strefy euro.

Wydarzenia w bieżącym tygodniu

Polski złoty został znokautowany i zepchnięty do niższych poziomów w  połowie tygodnia, kiedy premier Tusk wydawał się łagodzić swoje stanowisko co do przeprowadzenia referendum w sprawie wejścia do strefy euro. Tusk powiedział również, że planowane cięcia VAT mogą zostać przesunięte w czasie. Opóźnienie cięć podatkowych jest pokłosiem słabszego wzrostu, podczas gdy rząd nadal będzie starać się osiągnąć swoje cele redukcji deficytu. W kalendarzu ekonomicznym nie znajdowały się żadne lokalne publikacje, a słaby apetyt na ryzyko spowodował spadek waluty w zakres niższych wahań.

Agnieszka Durlej
Client Group Manager
Western Union Business Solutions Polska