Stopy procentowe w strefie euro i USA wzrosną, ale w Polsce spadną?

Stopy procentowe w strefie euro i USA wzrosną, ale w Polsce spadną?
Fot. stock.adobe.com / Grispb
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coraz więcej analityków finansowych jest przekonanych, że Rada Polityki Pieniężnej obniży w tym roku stopy procentowe. Opierają się na wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który uznał, że przesłanką dla takiego ruchu może być spadek inflacji CPI poniżej 10%. Prezes w swej wypowiedzi nie odniósł się do celu inflacyjnego, który jest 4-krotnie niższy niż 10% i wynosi 2,5%, pisze Witold Gadomski.

Według prognozy Bloomberg Economics w końcu 2023 roku stopa referencyjna NBP wyniesie 6,5%, czyli będzie zredukowana o 25 pkt proc. w stosunku do obecnego poziomu, a w końcu 2024 roku 5%.

Inflacja CPI od najwyższego poziomu, jaki osiągnęła w lutym do maja spadła o 5,4 pkt proc., a w czerwcu, według szybkiego szacunku o kolejne 1,5 pkt proc.

Spadek inflacji wynika głównie z coraz niższych cen paliw, energii i żywności, których silny wzrost w roku ubiegłym napędzał inflację. W czerwcu zanotowano w stosunku do maja obniżkę cen żywności i napojów  bezalkoholowych oraz nośników energii o 0,3 pkt proc., a paliwa do prywatnych środków transportu aż o 0,9 pkt proc.

Nie znamy jeszcze czerwcowego wskaźnika inflacji bazowej, po wyłączeniu cen energii i żywności. W maju wskaźnik ten wyniósł  11,5% i był niższy od najwyższego tegorocznego wskaźnika, osiągniętego w marcu zaledwie o 0,8 pkt proc.

Jednocyfrowa inflacja w Polsce już we wrześniu?

Według analityków Bloomberg Economics, Polska osiągnie jednocyfrową inflację we wrześniu. Będzie to wynikiem spadających na całym świecie cen żywności i energii, a także wolniejszego wzrostu akcji kredytowej i mocniejszego złotego, które to czynniki pomagają obniżyć inflację bazową.

Ale obietnice hojnych wydatków przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi prawdopodobnie przyczynią się do presji cenowej w gospodarce, w której bezrobocie należy do najniższych w Unii Europejskiej.

Tymczasem największe banki centralne na świecie nie tylko nie zamierzają w tym roku obniżać stóp procentowych, ale nie zakończyły jeszcze serii podwyżek.

Menadżerowie banków centralnych wyrażają obawy, że obniżenie inflacji do poziomu celu inflacyjnego (dla EBC i Fed to 2%), nie będzie łatwe.

Stopa funduszy federalnych (górna granica) Rezerwy Federalnej USA wynosi obecnie 5,25%. Bloomberg Economics prognozuje na koniec 2023 r. 5,5%, a na koniec 2024 r. 4,75%. W maju inflacja 12-miesięczna w USA wyniosła 4%.

Obecna stopa depozytowa Europejskiego Banku Centralnego to 3,5%. Prognoza Bloomberg Economics na koniec 2023 r. –  4%, a na koniec 2024 r. – 3,25%. W maju inflacja w strefie euro wyniosła 6,1%, a w czerwcu wstępne szacunki przewidują o 5,5%.

Stopa bankowa banku Anglii wynosi obecnie 5%. Według prognoza Bloomberg Economics wyniesie w końcu 2023 r. 5,75%, a w końcu 5%. W maju 12-miesięczna inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 8,7%.  

Stopa procentowa Szwajcarskiego Banku Narodowego to obecnie 1,75%. Prognoza ekonomistów przewiduje na koniec 2023 roku 2%. W maju inflacja Szwajcarii wyniosła 2,2%, a w czerwcu według wstępnych szacunków 1,8%.

Obecna stopa repo szwedzkiego Sveriges Riksbank to 3,75%. Bloomberg Economics prognozuje w końcu 4%, a w końcu 2024 r. 3%. W maju inflacja wyniosła 6,7%.   

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl