Stopy nadal najniższe w historii

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

comperia.01.400x238Na zakończonym dziś posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać ogłaszane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym główna stopa Narodowego Banku, stopa referencyjna, będzie wynosiła nadal 2,50 proc. Warto wiedzieć, że jest to wartość najniższa w historii polskiego rynku finansowego.

Dzisiejsza decyzja NBP jest nieco wbrew oczekiwaniom rynku. Świadczy o tym fakt, że już od blisko 3 tygodni można było zaobserwować spadek rynkowych stóp procentowych WIBOR – co oznacza, że rynek oczekiwał obniżek stóp. Przykładowo, stopa WIBOR 3M jeszcze na początku sierpnia br. przyjmowała wartość 2,67 proc., podczas gdy 02 września br. była równa 2,57 proc.

Kolejnym argumentem przemawiającym za obniżką stóp procentowych przez NBP był całkowity brak presji inflacyjnej. Ostatni odczyt inflacji CPI ogłoszonej przez GUS wskazał bowiem na wystąpienie deflacji (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł w lipcu br. o 0,2 proc. względem wartości z czerwca).

Kredytobiorcom lżej, oszczędzającym nie do końca

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych wpływają na poziom oprocentowania kredytów oraz produktów oszczędnościowych występujących w bankach. Dlatego też wydarzenie to jest bacznie obserwowane przez cały rynek finansowy.

Utrzymanie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na dotychczasowym poziomie pozwoli zachować obecną wysokość rat kredytów hipotecznych. Stopa referencyjna ogłaszana przez RPP jest bowiem wyznacznikiem kształtowania się rynkowych stóp procentowych WIBOR. Te z kolei wraz z marżą bankową stanowią oprocentowanie zobowiązań mieszkaniowych.

Rata modelowego kredytu na kwotę 300 tys. złotych przyznanego w styczniu 2009 roku wynosi obecnie 1620,88 zł, podczas gdy w chwili zaciągnięcia takiego zobowiązania była równa 2165,85 zł. Jest więc o ponad 540 złotych niższa.

kasperczyk.jacek.02.150xPodobna sytuacja wystąpi  na rynku produktów oszczędnościowych. Banki zachęcone utrzymaniem stóp procentowych – zapewne „zamrożą” oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych. Aktualne średnie oprocentowanie rocznych depozytów bankowych na kwotę 5 tys. złotych wynosi 2,48 proc. w skali roku. Zysk netto z takiej lokaty wynosi obecnie 100,44 zł.

Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej
Comperia.pl