Startuje cykl konferencji dla przedsiębiorców
Cykl obejmuje 20 spotkań realizowanych na przełomie maja i czerwca w większych miastach w Polsce. Uczestnicy dowiedzą się na nich o gwarancjach jakie daje im Konstytucja Biznesu i uprawnieniach jakie przysługują im podczas kontroli. Osoby przymierzające się do założenia firmy usłyszą, z jakich ulg i uprawnień mogą skorzystać, a mali przedsiębiorcy poznają zasady korzystania z Małego ZUS-u. Wszyscy będą mogli poznać funkcjonalności Punktu Informacji Przedsiębiorcy oraz dowiedzieć się jakie sprawy można online załatwić w CEiDG, dodatkowo – jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta czy przyspieszyć załatwienie swojej sprawy w urzędzie. Podczas spotkań omówimy również praktyczne ułatwienia wprowadzone w Pakiecie MŚP, znaczenie regulowania sukcesji w firmach oraz korzyści płynące ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych. Krok po kroku opowiemy również o zasadach funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.
– To już druga edycja tego typu spotkań. W ubiegłym roku w 80 spotkaniach wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. W zebranych wówczas ankietach oraz w rozmowach z przedsiębiorcami pojawiły się nowe propozycje usprawnień dla firm. Część wzięliśmy na warsztat przy projektowaniu kolejnych regulacji, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Nowe regulacje to też nowe potrzeby informacyjne, na które odpowiedzią jest tegoroczny cykl spotkań „Prawo do przedsiębiorczości” – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Przedsiębiorcy mogą uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania
Podczas spotkań przedsiębiorcy mogą uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wszystko w towarzyszącej konferencji strefie informacyjnej, w której organizatorzy i partnerzy cyklu udzielają przedsiębiorcom indywidualnych konsultacji.
Przedstawiciele PARP odpowiadają ponadto na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami Centrum Rozwoju MŚP.
– PARP towarzyszy przedsiębiorcom na każdym etapie ich drogi w biznesie. Staramy się służyć im wsparciem we wszystkich aspektach prowadzenia działalności gospodarczej. Chcemy też pomagać w najlepszym wykorzystaniu wprowadzanych udogodnień prawnych i administracyjnych. Taką możliwość dają spotkania z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości”. Nasz udział w inicjatywie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii to naturalna konsekwencja misji Agencji – powiedziała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Małgorzata Oleszczuk.
Partnerami strategicznymi tegorocznego cyklu są Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO Bank Polski. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio. W akcję zaangażowały się również: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Urząd Zamówień Publicznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.
Polski przedsiębiorca żyje w bardzo dobrych czasach. Obecnie może on skorzystać z bardzo wielu form i źródeł finansowania zewnętrznego, które może dopasować do potrzeb i horyzontu czasowego aktywności biznesowej. Wśród tych propozycji jest wiele instrumentów preferencyjnych, wspieranych ze środków unijnych. Podczas uruchamianej właśnie kampanii Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, PARP i partnerów takich jak nasz KPK, postaramy się pomóc przedsiębiorcom w odnalezieniu w tym gąszczu możliwości – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.
Jednocześnie dyr. Lewicki zadeklarował pomoc przedsiębiorcom zainteresowanym uzyskaniem wsparcia finansowego: We wszystkich miastach do dyspozycji przedsiębiorców będą eksperci KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, którzy zaprezentują i udzielą konsultacji ws. instrumentów gwarancyjnych, kredytowych, pożyczkowych, leasingowych i kapitałowych, wartych uwagi ludzi biznesu- od start upów, po doświadczonych i szukających kapitału na rozwój i ekspansję firm. Zapraszam więc wszystkich na stanowiska eksperckie KPK.
Szczegółowy harmonogram spotkań oraz informacje na temat konferencji i zmian dla firm można znaleźć na stronie: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.
Na stronie znajduje się też formularz zgłoszeniowy, który trzeba wypełnić, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.