Stabilności światowych finansów znowu zagraża spór o limit długu USA

Stabilności światowych finansów znowu zagraża spór o limit długu USA
Fot. stock.adobe.com /Lazy_Bear
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Joe Biden i czołowi kongresmeni spotkali się we wtorek 9 maja, by przełamać impas w kwestii podniesienia limitu zadłużenia USA. Biden wzywa Kongres do bezwarunkowego podniesienia wyznaczonego limitu zaciąganych przez rząd federalny pożyczek. Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy twierdzi, że Izba nie zatwierdzi podniesienia limitu, o ile nie zostaną uzgodnione cięcia w wydatkach, które doprowadzą do obniżenia rosnącego deficytu budżetowego, pisze Witold Gadomski.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen uważa, że ​​odmowa Kongresu podniesienia poziomu długu publicznego doprowadzi do chaosu finansowego i katastrofy gospodarczej.

Gotówka dostępna na ogólnym koncie Departamentu Skarbu USA, wykorzystywana do spłacania wszystkich oficjalnych zobowiązań USA, szybko się wyczerpuje i według obliczeń rządowych ekonomistów skończy się 1 czerwca ‘23.

Janet Yellen przyznała, że istnieje bardzo duża rozbieżność między stanowiskami Joe Bidena i Republikanów w sprawie długu publicznego. Jej zdaniem postulaty redukcji wydatków, zgłaszane przez Republikanów są „drakońskie” i trudno będzie je zaakceptować.

Czytaj także: Były prezes Fed w Dallas ostrzega przed kryzysem bankowym

Długotrwała niewypłacalność grozi recesją

Ekonomiści ostrzegają, że długotrwała niewypłacalność może wpędzić amerykańską gospodarkę w głęboką recesję z rosnącym bezrobociem, jednocześnie destabilizując globalny system finansowy, który opiera się na amerykańskich obligacjach. Inwestorzy przygotowują się na kryzys. Ceny krótkoterminowych bonów skarbowych spadły we wtorek (9.05.23), ponieważ inwestorzy wyprzedawali dług, który może zapaść w czasie, gdy limit zadłużenia USA zostanie osiągnięty.

To nie pierwszy tego typu kryzys w Stanach Zjednoczonych. Wcześniejsze walki o pułap zadłużenia zwykle kończyły się porozumieniem między Demokratami, a Republikanami, osiąganymi w ostatnich godzinach negocjacji, co pozwalało uniknąć niewypłacalności. W 2011 roku ta przepychanka doprowadziła do obniżenia ratingu kredytowego kraju.

Według obserwatorów obecna sytuacja jest bardziej ryzykowna, ponieważ pogłębiły się podziały polityczne i osiągnięcie porozumienia będzie trudniejsze.

Czytaj także: Wysoka inflacja utrudnia opanowanie kryzysu bankowego

Second Liberty Bond Act z 1917 roku

Limit zadłużenia został wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w 1917 roku. Wcześniej Kongres albo zatwierdził  pożyczki albo zezwalał Skarbowi Państwa na emisję instrumentów dłużnych w określonych celach.

Ustawa nazwana Second Liberty Bond Act z 1917 roku określa limity łącznej kwoty zadłużenia, które rząd federalny może zaciągać w poszczególnych kategorii długu (takich jak obligacje i weksle).

W 1939 r. Kongres ustanowił limit całkowitego skumulowanego zadłużenia we wszystkich rodzajach instrumentów.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Zadłużenie | Globalne powinności

Dług publiczny w USA i w większości krajów nieustannie rośnie, gdyż uchwalane budżety z reguły przewidują deficyt. Jednocześnie rośnie nominalny PKB, więc relacja długu do PKB czasami rośnie, a czasami maleje. Ta relacja ma zasadnicze znaczenie dla oceny stabilności fiskalnej kraju.

Wprowadzony limit zadłużenia w USA sprawia, że Kongresmeni osobno głosują nad budżetem, a osobno nad limitem długu. Mogą zatem zgodzić się na budżet z wysokim deficytem, który powiększy dług, a jednocześnie sprzeciwiać się podniesieniu limitu długu, powodując w ten sposób impas.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl