Środki z PPK poprawią sytuację na GPW?

Środki z PPK poprawią sytuację na GPW?
Fot. stock.adobe.com/Travis
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kapitał napływający z pracowniczych planów kapitałowych (PPK) na rynek giełdowy powinien nieco polepszyć sytuację w drugiej połowie roku w porównaniu z I połową 2019 r., czytamy w komentarzu Business Centre Club (BCC). W okresie styczeń-czerwiec br. wzrosło 10 spośród 14 indeksów sektorowych spółek z rynku podstawowego GPW, podano także.

.@BCCorg: kapitał napływający z #PPK na rynek giełdowy powinien nieco polepszyć sytuację w drugiej połowie roku w porównaniu z I połową 2019 r. #giełda #GPW @GPW_WSExchange

„Drugie półrocze może być lepsze od pierwszego, na co będzie miał wpływ, na razie nieznaczny, kapitał z pracowniczych planów kapitałowych. Nie będzie on jednak wystarczająco duży, aby dać giełdzie silny impuls wzrostowy” – napisał w komentarzu ekspert BCC ds. rynku kapitałowego Jan Mazurek.

Według niego, sytuację na warszawskiej giełdzie trudno uznać za zadowalającą.

Spadek obrotów na rynku akcji oraz brak znaczących debiutów spółek

„Stosunkowo niewielkie wzrosty indeksów nie mogą satysfakcjonować inwestorów. Niepokojem napawa spadek obrotów na rynku akcji oraz brak znaczących debiutów spółek” – czytamy dalej.

Na koniec czerwca 2019 roku na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie były notowane 410 spółki krajowe o kapitalizacji 594,4 mld zł oraz 50 spółek zagranicznych, których wartość rynkowa stanowiła 567,4 mld zł. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń była w analizowanym okresie o 4,7% niższa niż rok wcześniej i wyniosła 15,9 mld zł.

Czytaj także: Prezes GPW: PPK dadzą impuls do rozwoju warszawskiej giełdzie. Skorzystają przede wszystkim małe i średnie spółki >>>

„W czerwcu br. wzrosły podstawowe indeksy giełdowe, w tym WIG20 o blisko 3,95% a WIG o 3,93%. Licząc od początku tego roku oba indeksy wzrosły odpowiednio o 2,24% i 4,33%. W okresie styczeń-czerwiec br. wzrosło 10 spośród 14 indeksów sektorowych spółek z Rynku Podstawowego GPW. Najwięcej zyskał WIG-Telecom, tj. 40,9%. Natomiast największy spadek odnotował indeks WIGOil&Gas – 15,7%” – przypomniano w komentarzu.

Źródło: ISBnews