Średni zysk OFE przez pół roku wyniósł 15%

Średni zysk OFE przez pół roku wyniósł 15%
Fot. stock,adobe.com / Kirsten D/peopleimages.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W czerwcu rynki powróciły do wzrostów, dzięki czemu całe pierwsze półrocze można uznać za bardzo udane. W samym czerwcu OFE zarobiły średnio 7,0%, a aktywa wzrosły o 6,9% do 179,31 mld zł. W skali półrocza średni zysk wyniósł 15%, poinformowała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Zespół Analizy.pl.

Po trwających kilka dni spadkach pod koniec maja rynki powróciły do kontynuacji marszu na północ. Indeks S&P 500 przebił poziom 4200 punktów, co było zasługą nie tylko spółek technologicznych, ale także większej liczby spółek i sektorów na Wall Street. Wskaźniki sentymentu wzrosły do poziomów sugerujących rynkową euforię.

Także na warszawskiej giełdzie gościły wzrosty. Indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy WIG osiągnął najwyższy poziom w tym roku, przebijając 67 tys. punktów i powoli kierując się w stronę rekordu wszech czasów ustanowionego w 2021 roku. W samym czerwcu wzrósł o 8,0%. Najlepiej zachował się indeks dużych spółek WIG20, który utrzymał się powyżej 2000 punktów i zyskał 8,8%. Nieco słabiej wypadły spółki małe (sWIG wzrósł o 3,4%) oraz średnie (mWIG40 zyskał 6,6%).

Wyniki OFE

OFE, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, także mają za sobą bardzo udany miesiąc. Średnio zarobiły 7,0%, dzięki czemu wyraźnie poprawiły się wyniki średnioterminowe. Od początku roku zarobiły już średnio 16,0%, a w skali trzech lat 45,7%.

Tradycyjnie wyniki poszczególnych OFE nie różnią się mocno. W samym czerwcu najwięcej zarobił OFE PZU Złota Jesień 7,7%, a najmniej UNIQA OFE 6,6%.

Wyniki 3-letnie zawierają się w przedziale od 42,7% (NNLife OFE, czyli dawnego MetLife OFE, które w lipcu zostanie przejęte przez Generali OFE) do 49,4% (Allianz Polska OFE).

Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (czerwiec 2023)

Czytaj także: Otwarte Fundusze Emerytalne do zmiany, tylko do jakiej?

Ranking OFE

W czerwcowym rankingu funduszy emerytalnych, opartym na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), pierwsze dwa miejsca pozostały bez zmian (OFE Pocztylion oraz NNLife OFE).

Na trzecie miejsce wskoczyło Aegon OFE, które od pięciu miesięcy poprawia oceny (z najniższych 1a w obu horyzontach w grudniu zeszłego roku).

Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (czerwiec 2023)

Czytaj także: Znaczna większość młodych Polaków nie zdaje sobie sprawy jak niskie mogą być ich emerytury

Aktywa funduszy emerytalnych

W czerwcu aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o 6,9% do 179,3 mld zł, co odpowiada kwocie aż 11,6 mld zł. Tak wysoki wzrost aktywów został osiągnięty dzięki bardzo dobrym wynikom z zarządzania, które powiększyły stan kont o prawie 12 mld zł.

Na minus zadziałały natomiast przepływy z ZUS (przeważają przepływy do ZUS związane z suwakiem nad przelewami z ZUS).

W sumie w pół roku aktywa OFE wzrosły o 23 mld zł i do szczytu z października 2021 brakuje już „tylko” 18 mld zł.

Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (czerwiec 2023)

Komentarz IGTE

– Najświeższe wyniki OFE, 7% w miesiąc, 16% w 2023 roku i 45,7% w trzy lata pokazują, że polskie akcje pozwalają osiągać dobre wyniki inwestycyjne. Biorąc pod uwagę, że wszyscy powinniśmy oszczędzać na jesień życia, naszym wspólnym interesem jest zadbanie o rodzimy rynek kapitałowy, by stabilnie się rozwijał i efektywnie pomnażał nasze oszczędności.

Wymaga to z jednej strony odpowiednich, dostosowanych do lokalnej specyfiki regulacji oraz nadzoru, ale także dbałości o perspektywiczną infrastrukturę oraz o podaż i popyt.

Warto pamiętać, że wszyscy interesariusze mają tutaj swoją rolę do odegrania – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: Czego dowiemy się z Centralnej Informacji Emerytalnej?

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE, Analizy.pl