Specjaliści w cenie
Pod koniec 2013 roku przeprowadzono piętnaste badanie Antal Global Snapshot, którym objęto w Polsce 1690 pracodawców. Wyniki badań wskazują na wzrost dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów w I kwartale 2014 roku.
Aż 63 proc. polskich pracodawców deklaruje wolę zatrudniania na stanowiskach średniego i wyższego szczebla, a 14 proc. zwolnienia. Jest to poprawa o 5 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego – 14 badania.
Branże, w których planowane jest zatrudnienie wyższe niż średnia dla Polski to: SSC/BPO, księgowość, consulting, kancelarie prawne, IT – oprogramowanie. Do czołówki dołączyły motoryzacja i lotnictwo. W przypadku tej pierwszej odsetek pracodawców planujących zatrudnienie pracowników średniego i wyższego szczebla wzrósł aż o 16 punktów procentowych – wskazuje Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Duże rotacje w zatrudnieniu dostrzegane są w branżach: bankowość, ubezpieczenia, IT – sprzęt, jak również telekomunikacja. Deklarowane są tutaj zarówno zatrudnienia jak i zwolnienia. Sytuacja ta związana jest z intensywnym rozwojem wspomnianych branż i inwestowaniem w nowe technologie, co pociąga za sobą konieczne zmiany w strukturze zatrudnienia.
„W bankowości na największą skalę poszukiwani będą: doradcy SME oraz menedżerowie ds. zarządzania relacjami z klientem. Z drugiej strony sektor bankowy w Polsce na dużą skalę inwestuje w nowe technologie. Następuje automatyzacja i skracanie procesów obowiązujących w bankach. Spowoduje to spadek zatrudnienia w szeroko pojętym back office” – komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.
Duża stabilność dynamiki zatrudnienia dotyczy branż: zdrowie, farmacja, transport – spedycja i logistyka, nieruchomości, produkcja przemysłowa oraz energetyka. Pracodawcy z tych branż po okresie spowolnienia wkraczają w etap rozwoju, stąd też planowany wzrost zatrudnienia. Ponadto, w związku z wysoce wyspecjalizowanym i unikatowymi kompetencjami, zapotrzebowanie na inżynierów zawsze było wysokie.
Plany rekrutacyjne poniżej średniej dynamiki dla kraju prezentują przedstawiciele branż: FMCG, handel detaliczny, budownictwo oraz elektronika, niemniej 40 proc. spośród badanych wskazało, że przewidują poprawę wyniku w kolejnym kwartale 2014 roku.
„Polscy przedsiębiorcy potwierdzają, że mają ambitne plany na I kwartał bieżącego roku. To znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w planowanych rekrutacjach. Nowozatrudnieni specjaliści i menedżerowie umożliwią bardziej dynamiczny rozwój – zarówno w kategoriach ekspansji geograficznej oraz skali działania, jak i rozwoju portfolio usług” – komentuje Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Polscy pracodawcy z wynikiem 63 proc. znajdują się na czwartej pozycji listy pracodawców planujących rekrutację w I kwartale 2014 roku. Podobny, rewelacyjny wynik mają Czesi – 57 proc. Dużo niższa dynamika zatrudnienia spodziewana jest w krajach południowych: we Włoszech (33 proc.) i Hiszpanii (23 proc.).
up