Spadające stopy procentowe to nie jedyne wyzwanie dla banków spółdzielczych

Spadające stopy procentowe to nie jedyne wyzwanie dla banków spółdzielczych
Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich Krzysztof Karwowski, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Forum Liderów Banków Spółdzielczych o najważniejszych problemach dotyczących bankowości lokalnej rozmawialiśmy z Krzysztofem Karwowskim, Prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie oraz Przewodniczącym Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających Związku Banków Polskich.

Regulacje dotyczące sektora bankowego, zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON oraz kwestie związane z cyberbezpieczeństwem – to są zdaniem Krzysztofa Karwowskiego trzy najważniejsze problemy, z którymi musi się mierzyć zarówno bankowość spółdzielcza, jak i komercyjna.

Przyznał, że rozporządzenie MSWiA dotyczące konieczności wprowadzenia zabezpieczeń bankomatów przed napadami polegające na instalowaniu urządzeń do barwienia banknotów w maszynach obsługujących obrót gotówkowy stwarza problemy Bankom Spółdzielczym.

Jak zauważył może się pojawić zagrożenie, że nie we wszystkich bankomatach, szczególnie starszych da się tego typu rozwiązania zainstalować.

„W efekcie najstarsze egzemplarze bankomatów znikną z rynku, a banki będą zadawać sobie pytanie czy ekonomicznie uzasadniona jest zamiana starych urządzeń na nowe wyposażone w takie systemy”.

Więcej konkurencji w sektorze agro

Na pytanie o finansowanie rolnictwa przez Banki Spółdzielcze wskazał na rosnące zainteresowanie sektorem agro banków komercyjnych.

„Jest to wyzwanie, bo w tej chwili rolnicy są bardziej przedsiębiorcami niż klasycznymi rolnikami, z którymi współpracowaliśmy przez lata i coraz bardziej są postrzegani jako istotni klienci dla banków komercyjnych” – mówił Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

Zauważył, że przepisy prawa w niektórych sytuacjach nakazują bankom traktować przedsiębiorców rolnych jak konsumentów, a w innych jako firmy, jednak Banki Spółdzielcze nie mają wyboru i muszą się dostosować do obowiązujących przepisów. Przyznał, że nie ma problemu jeśli rolnik prowadzi działalność gospodarczą nie jako osoba fizyczna, ale jako podmiot w innej postaci prawnej.

Pytany o rozwój bazy członkowskiej Banków Spółdzielczych zauważył:

„Jest to temat, który wymaga dłuższego przedyskutowania. Rodzą się pytania czy chcemy posiadać nowych członków, czy nie, poza tym kim oni mają być?”

Stwierdził, że duża baza członków powstała w czasach kiedy członkostwo było obowiązkowe, bo to umożliwiało korzystanie z kredytowania. Teraz nie ma takiego obowiązku.

Banki spółdzielcze wobec spadku stóp procentowych

Banki Spółdzielcze dzisiaj osiągają bardzo dobre wyniki finansowe, a fundusze własne i rezerwy celowe są wyższe. Nie oznacza to, że przed sektorem bankowości spółdzielczej nie ma wyzwań.

Wynik finansowy Banków Spółdzielczych silnie zależy od wyniku odsetkowego. Spadek stóp procentowych będzie oznaczać obniżenie wyników i ten proces obniżania się stóp procentowych już się rozpoczął.

Dlatego jednym z największych wyzwań dla sektora bankowości spółdzielczej przy spadku stóp procentowych do poziomu z okresu sprzed pandemii będzie osiągnięcie granicy rentowności biznesu, jeśli oczywiście Banki Spółdzielcze nie zdywersyfikują źródeł przychodów lub nie zredukują obecnego poziomu kosztów, co nie będzie łatwe przy rosnących wynagrodzeniach, czy zakontraktowanych dziś inwestycjach, które będą skutkowały kosztami amortyzacji w przyszłości.

Źródło: BANK.pl