S&P: stopy procentowe w Polsce wzrosną do poziomu 7 proc. lub wyżej

S&P: stopy procentowe w Polsce wzrosną do poziomu 7 proc. lub wyżej
Fot. stock.adobe.com/Dilok
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe w Polsce do poziomu 7% lub wyżej, spodziewa się agencja S&P Global Ratings.

„Poza szokami związanymi z cenami surowców, handlu, nastrojów, kolejnym czynnikiem, który spowolni aktywność gospodarczą w regionie CEE i PKB jest normalizacja polityki pieniężnej. Normalizacja polityki pieniężnej w regionie jest bardziej zaawansowana niż w zachodniej części kontynentu – w strefie euro. Oczekujemy jednej lub dwóch podwyżek w Czechach, więcej na Węgrzech i również więcej podwyżek w Polsce – prawdopodobnie w kierunku 7%, jeśli nie wyżej” – powiedział główny ekonomista S&P Global Ratings na region EMEA Sylvain Broyer podczas webinaru pt. „Russia-Ukraine Conflict: The Economic Impact On Western Europe And Central & Eastern Europe”.

Czytaj także: Ludwik Kotecki z RPP: inflacja jeszcze wzrośnie, jest przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp procentowych >>>

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 r. i podnosiła je co miesiąc. Łącznie po ośmiu podwyżkach – w tym majowej o 75 pb – główna stopa referencyjna wzrosła o 5,15 pkt proc. do 5,25%.

Źródło: ISBnews