S&P: Rosja selektywnie niewypłacalna

S&P: Rosja selektywnie niewypłacalna
Fot. stock. adobe.com / MQ-Illustrations
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja S&P obniżyła po raz kolejny rating Rosji, tym razem do poziomu "SD", czyli "selective default" ("selektywnej niewypłacalności") - poinformowała agencja w komunikacie.

Powodem decyzji S&P jest rosnące ryzyko, że Moskwa nie będzie w stanie i nie będzie chciała honorować swoich zobowiązań wobec zagranicznych wierzycieli.

Według informacji agencji, w ostatni poniedziałek Rosja wypłaciła odsetki i wartość nominalną obligacji denominowanych w USD, ale płatność ta została dokonana w rublach.

Selective default

„Nie sądzimy obecnie, że inwestorzy będą w stanie zamienić ruble na równowartość w dolarze tak, aby odzyskać ich oryginalną wartość” – napisali analitycy agencji.

Rating „selective default” przyznawany jest wtedy, gdy agencja ocenia, że doszło do sektywnej niewypłacalności dłużnika w przypadku części zadłużenia, ale będzie on jednak w stanie regulować swoje zobowiązania wobec pozostałej części długu.

Piąty pakiet sankcji

W czwartek wieczorem wstępne porozumienie w sprawie nowego, piątego pakietu sankcji osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich przy UE.

Takie porozumienie wymaga jednak zatwierdzenia przez Radę, co stało się w piątek ( 08.04.2022. ) w ramach tzw. procedury pisemnej.

Czytaj także: Państwa UE zatwierdziły kolejne sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla; są także decyzje Wielkiej Brytanii i Japonii

Źródło: PAP BIZNES