SNB pożyczy Credit Suisse do 50 mld franków szwajcarskich

SNB pożyczy Credit Suisse do 50 mld franków szwajcarskich
Fot. stock.adobe.com/johan10
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szwajcarski bank Credit Suisse poinformował w czwartek (16.03.23) nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności.

Decyzja ta nastąpiła po tym, jak szwajcarskie organy regulacyjne zobowiązały się do zapewnienia płynności Credit Suisse w związku ze spadkiem o 30 procent akcji flagowego szwajcarskiego banku, mającego globalny zasięg.

Credit Suisse poinformował, że pożyczka zostanie mu udzielona w ramach zabezpieczonego instrumentu pożyczkowego i krótkoterminowego instrumentu płynnościowego, w pełni zabezpieczonego wysokiej jakości aktywami.

Czytaj także: Sytuacja Credit Suisse rozbudza obawy o globalny kryzys finansowy

Problemy Credit Suisse – spadki na giełdach

Problemy Credit Suisse wywołały w środę panikę na giełdach i spadek notowań sektora bankowego. Resort finansów USA i rząd Francji ogłosiły, że monitorują sytuację banku i są w kontakcie z ministerstwem finansów Szwajcarii.

Gwałtowny spadek notowań Credit Suisse, którego akcje straciły już od marca 2021 roku 83 proc. swej wartości, spowodowała deklaracja banku centralnego Arabii Saudyjskiej, jego największego udziałowca, który ogłosił, że nie zasili go dodatkowym kapitałem.

FINMA i SNB wydają oświadczenie

W środę wieczorem szwajcarski bank centralny i FINMA, regulator rynku, wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że Credit Suisse spełnia wymogi dotyczące kapitalizacji i płynności stawiane bankom „o znaczeniu systemowym”, a w razie konieczności bank centralny „zapewni płynność Credit Suisse”.

Czytaj także: Bank Credit Suisse dokapitalizowany przez Saudi National Bank

Źródło: PAP BIZNES