Skup hrywien do 9 września

Skup hrywien do 9 września
Fot. stock.adobe.com/prokop.photo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski w porozumieniu z Narodowym Bankiem Ukrainy poinformował, że wymiana hrywien ukraińskich (UAH) na polskie złote, dostępna na potrzeby przybywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, dobiega końca.

Program NBP i PKO BP rozpoczął się 25 marca. Dorośli obywatele Ukrainy mogą wymienić maksymalnie do 10.000 hrywien na osobę.

Banki przyjmują do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1.000 hrywien.

Jak poinformował NBP ostatnim tygodniem realizacji skupu hrywien przez jednostki organizacyjne PKO Banku Polskiego będzie tydzień od 5 do 9 września 2022 roku.

Program uruchomiony w wyniku współpracy Narodowego Banku Polskiego z Narodowym Bankiem Ukrainy oraz przy operacyjnym zaangażowaniu placówek PKO Banku Polskiego spełnił postawione przed nim cele, zapewniając uchodźcom z Ukrainy dostęp do ich własnych środków, napisano w informacji NBP.

Dotychczas w 100 placówkach banku dokonano ponad 97 tys. transakcji wymiany waluty o łącznej wartości 690 mln UAH.

„Uciekając przed grozą wojny, wielu obywateli Ukrainy musiało udać się zagranicę, głównie do Polski. Wielu uchodźców miało ze sobą tylko hrywny w gotówce i napotkało trudności z ich wymianą na polskie złote. Porozumienie, które podpisaliśmy z Narodowym Bankiem Polskim, rozwiązuje ten problem” – mówił Kiryło Szewczenko, prezes Narodowego Banku Ukrainy w momencie uruchamiania programu w Polsce

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, aleBank.pl