Signa, największy prywatny konglomerat nieruchomości w Austrii składa wniosek o upadłość

Signa, największy prywatny konglomerat nieruchomości w Austrii składa wniosek o upadłość
źródło: AdobeStock Spitzi-Foto,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
7 marca '24 René Benko, inwestor z branży nieruchomości, mediów i handlu detalicznego złożył przed sądem austriackim wniosek o upadłość konsumencką. Założona przez niego Signa Holding jest uważana za największy prywatny konglomerat nieruchomości w Austrii.

47-letni René Benko pod koniec 1999 roku założył dwuosobową firmę Immofina Holding, która w 2006 roku została przemianowana na Signa Holding.

Pierwsze projekty obejmowały rozbudowę poddaszy na luksusowe apartamenty oraz zakup i sprzedaż domu uzdrowiskowego Lanserhof w Lans. Dzięki pozyskaniu inwestorów i bankowych kredytów firma szybko się rozwijała, inwestując głównie w nieruchomości komercyjne, takie jak centrum medyczne w Wiedniu, dawne siedziby Länderbanku i Banku Austria, domy towarowe Karstadt, centrum handlowego w Bolzano.

W marcu 2019 roku Signa Holding wraz z RFR Holding nabyła budynek Chrysler Building w Nowym Jorku za szacunkową kwotę 150 mln dolarów, a w 2021 roku przejęła brytyjskie luksusowe domy towarowe Selfridges w ramach joint venture z Central Group.

Czytaj także: C&W: inwestorzy regionalni kluczowi w utrzymaniu płynności rynkowej i napędzaniu inwestycji

Signa: 23 mld euro długu w austriackich i niemieckich bankach

Ekspansja spowodowała nadmierne zadłużenie i kryzys płynności. Signa Holding winna jest austriackim i niemieckim bankom 23 mld euro. Straty poniosą między innymi Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale (Helaba) – jeden z największych banków w Niemczech oraz Raiffeisen Bank International AG.

Europejski Nadzór Bankowy od kilku lat badał zagrożenia dla banków, które udzieliły kredytów holdingowi René Benko. Zalecił podjęcie działań mających zapewnić, że banki najbardziej narażone poradzą sobie ze skutkami kryzysu Signa Holding.

Obejmują one dodatkowe rezerwy i poprawę zabezpieczeń kredytów. Obecnie urzędnicy Europejskiego Nadzoru Bankowego są zdania, że podjęte w porę środki pozwolą bankom uniknąć rozprzestrzeniania się kryzysu.

Czytaj także: Nieruchomości komercyjne: rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej w 2024 roku oczekuje stabilizacji kosztów finansowania

Nieruchomości komercyjne ze znacznym wskaźnikiem kredytów zagrożonych

Sama Signa obwiniła podlegający EBC nadzór bankowy za swój upadek, twierdząc, że prowadzone od kilku lat śledztwo utrudniło pozyskiwanie pieniędzy. EBC publicznie odrzucił ten pogląd.

Według danych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego banki ze strefy euro posiadają kredyty o wartości 1,2 biliona euro pod zastaw nieruchomości komercyjnych, co stanowi 8,3% ich łącznego portfela kredytowego.

Bloomberg cytuje przemówienie Claudii Buch, przewodniczącej Rady ds. Nadzoru EBC, która we wtorek (12.03.2024) mówiła, że nieruchomości komercyjne są szczególnie wrażliwe i charakteryzują się wyższym niż przeciętny wskaźnikiem kredytów zagrożonych.

„Bardzo uważnie się temu przyglądamy i współpracujemy z bankami, aby zmniejszyć ekspozycję na tego typu ryzyko” – zaznaczyła Claudia Buch.

Czytaj także: Nieruchomości komercyjne: kryteria ESG coraz częściej decydują o kredycie

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl